Xiaomi Hon Kong Borsası’nda halka arz edildi

9 Temmuz’da halka açılan Çinli teknoloji devi Xiaomi 4,7 milyar Dolar topladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük beşinci akıllı telefon satıcısı Xiaomi Hong Kong Borsası’nda halka arz edildi. Daha önceki haberimizde aktardığımız 100 milyar Dolar’lık değerleme beklentilerine ulaşamayan ve ‘yalnızca’ 54 milyar Dolar olarak değer biçilen Xiaomi, halka arzla beraber 4,7 milyar Dolar para topladı. Beklenenden az değerlemeye rağmen Alibaba’nın 2014 yılındaki New York’taki halka arzı (Toplanan para: 25 milyar Dolar. Değerleme: 231 milyar Dolar) ve Facebook’un 2012 yılındaki halka arzından (Toplanan para: 16 milyar Dolar. Değerleme: 104 milyar Dolar) sonraki en büyük değerlemeye sahip teknoloji şirketi halka arzı oldu.

Şirketin CEO’su Lei Jun Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşlarının başladığı şu dönemde “global para piyasalarının dalgalı olduğunu fakat bunun işine olan güvenini azaltmadığını ve böyle idealden uzak dönemlerde bile büyük şirketlerin kendilerini diğerlerinden sıyırarak fark ettirebileceğini” aktardı.     

2017 yılında şirketin satış gelirinin yüzde 72’si Çin’den gelse de bu 2015 ve 2016 yıllarındaki oranlara göre (yüzde 94 ve yüzde 87) oldukça iyi bir rakam. Şirket, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon pazarı olan Hindistan’da şimdiden Samsung’u geçerek zirveye yerleşmiş durumda.

Şirketin halka arzda topladığı parayı denizaşırı ülkelere açılma politikası kapsamında özellikle de Avrupa ve ABD pazarına yönelik kullanması bekleniyor. Xiaomi’nin gelecek sene bitmeden girmeyi planladığı ABD ise şirketin önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Bu arada Xiaomi yakın zamanda Türkiye’ye resmi olarak gelmeyi ve öncelikle İstanbul’da iki mağaza açmayı planlıyor:

Kaynak: techcrunch

Xiaomi Hong Kong borsasında 9 Temmuz’da halka arz edildi. 100 milyar Dolar’lık değerleme beklentilerine ulaşamasa da son yılların en büyük halka arzını gerçekleştirerek yatırımcılarından 4,7 milyar Dolar para toplayan şirketin piyasa değeri 54 milyar Dolar oldu. Yakın zamanda Türkiye’ye resmi olarak gelmesi beklenen Xiaomi’nin halka arzda topladığı parayı denizaşırı ülkelere açılma politikası kapsamında kullanması bekleniyor.Yorumunuz: