Google Pixel 2’yi tanıttı

Google, Pixel'in yeni versiyonları Pixel 2 ve Pixel 2 XL'i tanıttı. Boyutları ve ekran çözünürlükleri dışında iki telefonun tüm özellikleri aynı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İlk Google Pixel telefon oldukça başarılı bir cihazdı. Şirketlerin ilk telefonu genelde çok iyi olmaz ancak Google daha ilk telefondan bu pazara güçlü bir giriş yapacağını göstermişti. Şirket şimdi Pixel’in yeni versiyonları Pixel 2 ve Pixel 2 XL‘i tanıttı. Boyutları ve ekran çözünürlükleri dışında iki telefonun tüm özellikleri aynı. Pixel 2’nin ekranı 5 inç ve 1920×1080 (full hd) çözünürlüğe sahip. Pixel 2 XL ise 6 inçlik, 2880×1440 çözünürlüklü ekran kullanıyor. Her iki cihazda da P-OLED ekranlardan faydalanılmış.

Üstün donanım özellikleri

Her iki telefonda da Qualcomm Snapdragon 835 işlemci, 4 GB RAM ve 64 ya da 128 GB depolama alanı sunuluyor. Depolama alanına çok da takılmaya gerek yok zira Google tüm kullanıcılarına sınırsız bulut depolama imkanı sunuyor. Böylece çektiğiniz tüm fotoğraf ve videoları Google sunucularında depolayarak telefonunuzda kolayca yer açabilirsiniz.

Cihazlar USB-C ile şarj oluyor. Google, kablosuz şarj teknolojisinin henüz yeterince hızlı olmadığını düşündüğü için bu teknolojiyi kullanmayı tercih etmemiş. Genel olarak her iki telefon da içinde barındırdığı teknolojiyle piyasanın en başarılı telefonlarından biri. Öyle olması da gerekiyor zira Google, Pixel 2 için 649 Dolar, Pixel 2 XL için 849 Dolar istiyor.

Pixel 2 ‘Açıkça Beyaz’, ‘Sadece Siyah’ ve ‘Hafif Mavi’ renk seçenekleri sunuyor. (Google ekibi renk isimlerini seçerken çok eğlendiklerini söylüyor). Pixel 2 XL ise Siyah&Beyaz ve Sadece Beyaz seçenekleriyle sunuluyor. Cihazın açma kapama tuşunda kullanılan parlak turuncu renk ise telefonu daha renkli hale getirmek için ince bir dokunuş.

iPhone sataşmaları

Her iki telefon teoride aynı yeteneklere sahip. Google, daha iyi özellikleri daha pahalı modele saklamadığının altını özellikle çizdi. Etkinlikte bu ve benzeri bir çok konuda Pixel 2, iPhone ile karşılaştırıldı ve konuşmalar sık sık alkış ve gülüşmelerle kesildi.

Pixel 2, son model akıllı telefonlarda artık görmediğimiz kenar boşluklarını hala barındırıyor. Bu özelliğiyle telefon biraz eski görünüyor. Pixel 2 XL ise Note 8, iPhone X ve Galaxy S8 gibi telefonlara daha çok benziyor. Ayrıca arkadaki alüminyum kapakla birleşen ve kenarlara doğru eğilen ekran daha modern bir görünüm sunuyor. Yeni telefonlar, önceki Pixel modellerinin aksine suya ve toza dayanıklı olarak üretilmiş. Kulaklık girişi olmaması da telefonun dış etkenlerden korunmasını sağlıyor. Google etkinlikte ayrıca kablosuz kulaklıklarını tanıttı. Yine de kablolu kulaklık kullanmak isteyenler telefonun yanında verilen USB-C/kulaklık girişi adaptörünü kullanabilecek.

Kamera

Her iki modelde de en önemli özellik telefonun kamerası gibi duruyor. Google’ın ilk Pixel ile beğeni toplayan kamerası şimdi daha da iyi fotoğraflar çekebiliyor. Donanım alanında çok büyük değişiklikler yapmayan Google, yazılımı geliştirerek telefonun daha iyi fotoğraflar çekmesini sağladı. İnsan yüzünü algılayabilen ve arka planla öndeki objeler arasındaki mesafe farkını algılayabilen kamera, önde duran kişiyi ya da nesneyi ön plana çıkarıp arka planı netsizleştirebilen fotoğraflar çekebiliyor. Diğer telefonların iki farklı kamera kullanarak çektiği ‘portre modu’ fotoğrafları bu sayede tek kamera ile çekilebiliyor. Google bu özelliği hem ön hem de arka kamerada sunuyor.

 

Yeni kamera ayrıca artırılmış gerçeklik özelliklerinin de kullanılmasını sağlıyor. Google kamera uygulamasının içine bazı artırılmış gerçeklik çıkartmaları yerleştirdi. Bu çıkartmalardan bazıları etkinlikte de gösterildi. Netflix’in Stranger Things dizisinin karakterlerini kullanan etiketler, karakterlerin bulunduğunuz ortama gelmesini, ortamla etkileşime girmesini hatta birbirlerine tepki vermesini sağlıyor. Böylece salonunuzun ortasında canavarlarla dövüşen film kahramanları görmek mümkün. Ayrıca IKEA’nın artırılmış gerçeklik uygulamasına benzer şekilde evin tasarımını değiştirebileceğini Houzz uygulaması ve League of Legends maçlarını üç boyutlu ortamdaymışçasına izleyebileceğiniz bir uygulama da etkinlikte tanıtıldı.

Google, Android’in de üreticisi olmasının avantajlarını sonuna kadar kullanarak telefonun arayüzünde bazı değişiklikler de gerçekleştirdi. Yeni OLED ekranlar daima açık kalarak size her an tarihi, saati ve bildirimlerinizi gösterebiliyor. Telefonun kilidini açtığınızda ana ekranın da değiştiğini görüyorsunuz. Ekranın üst kısmında bulunan Google arama çubuğu aşağıya, daha kolay erişilebilir bir noktaya getirildi. Buradan hem Google’da hem de telefon içinde arama yapmak mümkün. Ana ekranda daima hava durumu, trafik durumu ya da takvim gibi bilgiler görebileceğiniz ‘widget’lar da bulunuyor.

Akıllı asistan

Google etkinlikte akıllı asistanına da önemli bir yer ayırdı. Akıllı asistanı çağırmak için ‘OK Google’ demek yeterli. Dilerseniz telefonu yanlarından sıkarak da Asistan’ı çağırabilirsiniz. Bu özellik daha önce HTC’nin U11 modelinde de kullanılmıştı.

Tüm bu özellikler Pixel 2’nin akıllı telefon pazarında önemli bir alternatif olarak yer almasını sağlayabilir ancak Samsung, Huawei ve iPhone gibi devlerden pazar payı kapmak çok da kolay olmayacak. Telefonun ilk aşamada sadece birkaç ülkede satışa sunulacak olması da pazarda önemli bir yer edinmeyi engelleyen faktörlerden.

Kaynak: Wired

Google, Pixel'in yeni versiyonları Pixel 2 ve Pixel 2 XL'i tanıttı. Boyutları ve ekran çözünürlükleri dışında iki telefonun tüm özellikleri aynı. Her iki telefonda da Qualcomm Snapdragon 835 işlemci, 4 GB RAM ve 64 ya da 128 GB depolama alanı sunuluyor. Depolama alanına çok da takılmaya gerek yok zira Google tüm kullanıcılarına sınırsız bulut depolama imkanı sunuyor. Pixel 2'nin ekranı 5 inç ve 1920x1080 (full hd) çözünürlüğe sahip. Pixel 2 XL ise 6 inçlik, 2880x1440 çözünürlüklü ekran kullanıyor. Her iki modelde de en önemli özellik telefonun kamerası gibi duruyor. Google'ın ilk Pixel ile beğeni toplayan kamerası şimdi daha da iyi fotoğraflar çekebiliyor. Donanım alanında çok büyük değişiklikler yapmayan Google, yazılımı geliştirerek telefonun daha iyi fotoğraflar çekmesini sağladı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği