Google Pixel Buds anında çeviri yapabiliyor

Google, dün gerçekleşen lansmanda Pixel 2’nin yanı sıra Pixel Buds adlı kulaklık ile Clips adlı fotoğraf makinesini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, dün gerçekleşen lansmanda Pixel 2‘nin yanı sıra iki ürün daha tanıttı. Bunlardan ilki ‘Pixel Buds’. Pixel Buds, Google’ın Pixel akıllı telefonlarında kullanılabilecek ilk kablosuz kulaklık olma özelliğini taşıyor. Kulaklığın en dikkat çekici özelliklerinden biri ise çeviri yapabilmesi.

Apple’ın çıkardığı AirPods‘un aksine, Pixel Buds’ın kulaklığın iki tarafını birbirine bağlayan bir kablosu var. Fakat bu kablo, telefona ya da başka bir cihaza bağlanmıyor. Bunun yerine cihaz Bluetooth ile çalışıyor. Pixel Buds’ın bütün kontrol mekanizması kulaklığın sağ tarafında toplanıyor. Bu, kablosuz kulaklıklarda sıklıkla kullanılan bir çözüm. Kulaklığın sağ tarafına basarak Google Asistan’a erişilebiliyor. Google Asistan, kulaklık vasıtasıyla size bildirimleri ve mesajları okuyabilecek.

Pixel Buds’ın en çok öne çıkan özelliği Google Translate kullanarak çeviri yapabilmesi. Bu özellik, ana dili farklı olan iki insanın eş zamanlı olarak sohbet edebilmesini sağlayacak. Pixel Buds, 40 farklı dili anlayıp çeviri yapabilecek. Kulaklığın tek bir şarjla dört saat dayanabilen bir bataryası var. Kulaklık ayrıca 24 saatlik batarya ömrü sağlayabilen bir şarj kılıfı ile gelecek. Ürünün fiyatı 159 Dolar. Şimdilik Türkiye’ye gönderim yapılmayacak.

Fotoğraflanmaya değer anlara kendi karar veriyor

Google’ın lansmanda tanıttığı ikinci ürün ise Clips adlı fotoğraf makinesiydi. Clips bu zamana kadar sahip olduğumuz fotoğraf makinelerinden daha farklı zira fotoğraflanmaya değer anlara kendisi karar verip o anların fotoğrafını çekiyor. Fotoğraflanmaya değer anları seçerken göz önünde bulundurduğu şeyler arasında gülen yüzler, iyi aydınlatma, ilginç kadraj gibi özellikler var. Hatta uygun olduğunu düşündüğü zamanlarda sessizce video kaydı yapmaya bile başlıyor. Eğer fotoğraf makinesinin yazılımına güvenmiyorsanız ve fotoğraflanmasını istediğiniz belirli anlar varsa, Clips’in deklanşörünü el ile de kullanabilirsiniz.

Şimdilik Türkiye’ye gönderim yok

Clips ‘öğrenebilen’ bir fotoğraf makinesi. Günlük hayatta karşılaştığınız yüzleri ve hayvanları zamanla tanıyarak onları fotoğraflamaya daha yatkın hale geliyor. Telefonunuzda Wi-Fi Direct veya Bluetooth olduğu sürece Clips’in çektiği fotoğraflardan hangisini saklayıp hangisini silmek istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Google, bu özelliğin kullanılabilmesi için Android 7.0 ya da üst sürümlerine ihtiyaç olduğunu söylüyor. Şirketin hazırladığı uyumlu cihazlar listesinde ise sadece Pixel, Samsung Galaxy S7 ve Samsung Galaxy S8 mevcut. Kameranın 130 derecelik bir görüş alanı ve 16 GB’lık bir dahili hafızası var. Saniyede 15 karelik videolar çekebiliyor. Satışa sunulduğunda fiyatı 249 Dolar olacak. Pixel Buds’da olduğu gibi, gönderim yapılacak ülkeler arasında henüz Türkiye yok.

Kaynak: Ars Technica

Google, dün gerçekleşen lansmanda Pixel 2’nin yanı sıra Pixel Buds adlı kulaklık ile Clips adlı fotoğraf makinesini tanıttı. Pixel Buds’ın en çok dikkat çeken özelliklerinden biri anında çeviri yapabiliyor olması. Google Translate kullanan kulaklık, ana dili farklı olan iki kişinin aynı anda sohbet edebilmesini sağlıyor. Google’ın tanıttığı ikinci ürün ise Clips adlı fotoğraf makinesiydi. Clips’in en çok dikkat çeken özelliği ise fotoğraflanmaya değer anlara kendisi karar vererek fotoğrafçıyı daha pasif kılan bir makinesi olması. Fotoğraflanmaya değer anları seçerken göz önünde bulundurduğu şeyler arasında gülen yüzler, iyi aydınlatma, ilginç kadraj gibi özellikler var. Hatta uygun olduğunu düşündüğü zamanlarda sessizce video kaydı yapmaya bile başlıyor.Yorumunuz: