Google ve Apple yeni bir sistem üstünde çalışıyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google yeni bir işletim sistemi geliştiriyor. Apple ise dikkatini artırılmış gerçeklik üzerine yoğunlaştırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın yeni yazılım ürünleri Allo, Duo ve Android Nougat’yı kullanıma sunmasına bir aydan az bir süre kaldı ancak görünüşe göre Google yepyeni bir işletim sistemi üzerine çalışmaya başlamış bile. Google’ın GIT veri havuzunda görülen Fuchsia (Fuşya) OS adlı işletim sistemi, tüm bu yazılımlardan daha büyük bir öneme sahip olabilir. Fuchsia‘nın mobilde, bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda kullanılabilecek bir işletim sistemi olacağı tahmin ediliyor.

Hacker News’e göre daha önce pek çok işletim sisteminin geliştirilmesinde görev almış olan Travis Geiselbrech, ve Brian Swetland, Fuchsia’yı geliştiren yazılımcılar arasında.

Büyük ihtimalle yakın bir zamanda bu işletim sistemi ile ilgili detaylı bilgilere sahip olamayacağız ancak Fuchsia’nın Chrome OS ve Android’in birleşimi olabileceğine dair söylentiler bulunuyor. Projenin açıklama kısmında yazan “Pink + Purple == Fuchsia” (Pembe + Mor == Fuşya) ibaresi de bu yeni sistemin iki farklı teknolojinin birleşimi ile oluşacağı görüşünü destekliyor. Ancak pembe ya da mor, Android ve Chrome OS’i sembolize eden renkler değil. Google ise şu anda konu ile ilgili açıklama yapmayacağını belirtti.

Apple da arayış içinde

Öte yandan Apple CEO’su Tim Cook, pazar günü The Washington Post’ta yayınlanan röportajında, artırılmış gerçeklik (AR) alanında çok fazla çalıştıklarını söyleyerek, ilk kez bu alanda Apple’ın attığı adımlar hakkında bilgi verdi. “AR oldukça ilgi çekici ve bir çekirdek teknoloji konumunda” diyen Tim Cook, bu alanda, perde arkasında ciddi çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Konu ile ilgili detaylı açıklamalar yapmaktan kaçınan Apple, geçtiğimiz dönemde önemli AR şirketlerini ve geliştiricileri bünyesine katmıştı. Ocak ayında Financial Times’ta yer alan bir habere göre Apple’ın AR alanında çalışan yüzlerce geliştiricisi bulunuyor.

Kaynak: Digital Trends, Business Insider

Google'ın GIT veri havuzunda görülen Fuchsia OS adlı işletim sistemi, Google'ın hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar üzerinde kullanılabilecek yeni bir işletim sistemi ürettiğini düşündürdü. Google konu ile ilgili açıklama yapmazken ünlü işletim sistemi geliştiricilerinin de bu projede yer aldığı iddia edildi. Öte yandan Apple CEO'su Tim Cook, şirketinin artırılmış gerçeklik üzerine çalışmalar yürüttüğünü açıkladı. Geçtiğimiz dönemde bu alanda pek çok şirketi ve geliştiriciyi bünyesine katan Apple, bu pazara büyük önem veriyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği