Bilgisayarınızı boşa çıkaracak sistem: Maru

Maru adlı girişim akıllı telefonlar için Linux tabanlı bir işletim sistemi geliştirdi. Maru OS hem mobil hem de masaüstü modunda kullanılabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Akıllı telefonlarımızın adı ‘telefon’ olsa da aslında bu cihazlar için arama yapmak, binlerce farklı özellikten sadece birisi. Cep bilgisayarı terimini 2000’lerin başında kısa süre kullandığımız cihazları tanımlarken tüketildiği için, bir zamanlar evimize aldığımız bilgisayarlardan daha fazla işlem gücüne sahip mobil cihazlarımızı ‘akıllı telefon’ terimiyle tanımlıyoruz. Ancak bu durum, her birimizin cebinde birer bilgisayar taşıdığı gerçeğini değiştirmiyor.

Akıllı telefonlar, kendi işletim sistemleri ve uygulamalarıyla farklı bir platform deneyimi sunuyor. Ancak bir masaüstü işletim sistemi ve geniş bir ekran ile her biri birer bilgisayar kasasına dönüşebilir. Bu potansiyeli kullanmaya karar veren Maru adlı girişim akıllı telefonlar için Linux tabanlı bir işletim sistemi geliştirdi.

Hem mobil hem masaüstü

Telefonu kendi başına kullanırken mobil modda çalışan sistem, telefonu HDMI kablosu ile büyük bir ekrana bağlandığınızda masaüstü moduna geçiyor. Gittiğiniz yerde kullanabileceğiniz bir ekran olduğu sürece, Maru laptop taşıma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Şimdilik sadece Nexus telefonlarla kullanılabilen Maru OS, Bluetooth aracılığıyla bir klavye ve fare ile bağlantı kurarak, tam bir masaüstü deneyimi yaşamanızı sağlıyor.

Akıllı telefonlar her ne kadar pek çok farklı işlevi gerçekleştirme konusunda oldukça başarılı olsa da, çalışma tablosu doldurmak ya da uzun metinler yazmak gibi bazı işlemler için bir masaüstü düzenine ihtiyaç duyuluyor. Maru bu gibi durumlarda kullanıcılarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Kullanıcılar masaüstü modundayken de akıllı telefonlarının internete bağlanma özelliğinden faydalanabiliyor. Böylece bağlantı noktası oluşturarak sık sık kesilme ihtimali bulunan bir internet bağlantısı kullanmanıza gerek kalmıyor.

Çalışmaya kaldığınız yerden devam edin

Telefon ekrandan ayrıldığı zaman, akıllı telefon moduna geri dönüyor ancak Maru, yapmakta olduğunuz işlemleri arka planda saklamaya devam ediyor. Böylece işleme devam etmek istediğinizde telefonu tekrar bir ekrana bağlamanız yeterli oluyor.

Bazı temel uygulamalarla birlikte gelen Maru’ya Google Play Store üzerinden Android uygulamaları da yüklenebiliyor. Açık kaynaklı işletim sisteminin -topluluğun da destekleriyle- diğer telefonlarla da uyumlu versiyonlarının hazırlanması planlanıyor.

Kaynak: Maru OS

Akıllı telefonlar, kendi işletim sistemleri ve uygulamalarıyla farklı bir platform deneyimi sunuyor. Ancak bir masaüstü işletim sistemi ve geniş bir ekran ile her biri birer bilgisayar kasasına dönüşebilir. Bu potansiyeli kullanmaya karar veren Maru adlı girişim akıllı telefonlar için Linux tabanlı bir işletim sistemi geliştirdi. Maru OS hem mobil hem de masaüstü modunda kullanılabiliyor.Bir yanıt

Yorumunuz: