Akıllı telefonlar ‘küçülse’ fena mı olur?

Minima, akıllı telefonun tüm temel işlevlerini göz önünde bulunduran, rahat bir ekran klavyesine sahip küçük boyutlu bir telefon konsepti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yıl 2018 oldu, cep telefonlarımız her geçen yıl biraz daha büyüyor ama ceplerimizin boyutu sabit. Teknolojideki gelişmeler bizi telefonlarımızın bazı özelliklerine bağımlı hale getirdi. Yolumuzu bulmak, mesajlaşmak hatta taksi çağırmak için bile telefonlara ihtiyaç duyuyoruz. Cebimizde taşıdığımız bu bilgisayarlar olmadan yaşamamız çok zor hale geldi.

Ancak bazı insanlar bu cihazların hayatlarında kapladığı alandan memnun değil. Bu kişiler daha mütevazı ve daha az yer kaplayan bir akıllı telefonu çok sevebilir.Bazı üreticiler ürünlerinin boyutunu ya da bazı özelliklerini azaltmayı tercih etti ancak böyle yaparak bu telefonlara ihtiyaç duyan diğer müşterilerinin isteklerini de hiçe saymış oldular.

Minik telefon Minima

Minima, akıllı telefonun tüm temel işlevlerini göz önünde bulunduran, rahat bir ekran klavyesine sahip küçük boyutlu bir telefon konsepti. Ufak tefek ve işlevsel tasarımı 2018’in etkin iletişim aracı olması için mükemmel bir birleşim sunuyor.

Minima akıllı saat işletim sistemi ile akıllı telefon işletim sisteminin bir karışımı olan melez bir işletim sistemi kullanıyor. Böylece piyasadaki tüm uygulamaları cihazın 18:9 ekranında görmek mümkün.

Fonksiyonlar tuşlara aktarılmış

‘Geri’, ‘ana ekran’ ve ‘kamera’ gibi temel fonksiyonları ekrandan alıp telefonun yan tarafındaki tuşlara aktaran cihaz böylece ekranı çok daha sade ve konforlu hale getirdi. Yan tarafta bulunan basit bir kaydırma butonu cihazın kilidinin kolayca açılmasını sağlıyor. Herhangi bir tuşa bastığınızda ise ekrana saat bilgisi geliyor. Butonu bıraktığınızda ekran uyku moduna geri dönüyor.

Minima ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bağlantı seçeneklerine sahip. Wifi üzerinden internete erişebilir ya da kablosuz hoparlörünüze bağlanabilirsiniz. Ayrıca telefonun küçük ekranı az enerjiye ihtiyaç duyduğu için bataryası da oldukça ince.

Kaynak: Behance

Minima, akıllı telefonun tüm temel işlevlerini göz önünde bulunduran, rahat bir ekran klavyesine sahip küçük boyutlu bir telefon konsepti. Sıradan bir akıllı telefonun yaklaşık üçte biri boyutunda ekrana sahip olan Minima, ekrandaki bazı işlevleri yandaki butonlara aktararak ekranı daha sade bir şekilde kullanıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği