Galaxy S8’de kulaklık girişi olmayacak

Apple'ın iPhone 7'de kulaklık girişini ortadan kaldırmasının ardından Samsung da aynı hamleyi yeni telefonu Galaxy S8'de gerçekleştirecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer S6 modeli ile birlikte değiştirilebilir bataryalardan vazgeçtiği için Samsung’a kızgınsanız bu yeni haber hiç hoşunuza gitmeyecek. sammobile.com’un iddiasına göre Samsung Galaxy S8 modeli ile birlikte, standart 3,5mm kulaklık girişini kullanmaktan vazgeçiyor. Yani mevcut kulaklıklarınız (Bluetooth bağlantı özelliği yoksa) iPhone’da olduğu gibi Samsung telefonların da en yeni modellerinde kullanılamayacak.

Adaptör ve çoklayıcı gerekebilir

Samsung da USB-C kullanmaya başlayacağı için, eski kulaklıklarınızı yeni telefonlarda kullanmak için USB-C adaptörüne ihtiyacınız olacak. Ama telefon bu girişten şarj edileceği için kulaklığı ve şarj cihazını aynı anda kullanmak da mümkün olmayacak. Bunun için de bir USB-C çoklayıcıya ihtiyacınız olabilir. Bu değişikliğin tek olumlu yanı ise [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]artık Samsung ve Apple telefonlar aynı şarj aletiyle şarj edilebilecek[/inlinetweet] olması.

Apple bu değişikliği yaptığında kıyamet kopmuş, herkes Apple’a çok ciddi eleştirilerde bulunmuştu. Apple o dönem yaptığı değişikliği ‘cesur’ bir hamle olarak açıklamıştı. Kimse Apple’ın bu açıklamasından tatmin olmamış olsa da bugün Samsung’un aynı hamleyi yaptığını görmek, Apple’ın gerçekten öncü olmak için tüm eleştirileri göğüslediği anlamına geliyor. Samsung’un gelecek tepkileri nasıl karşılayacağı ise merak konusu.

İnce telefon, büyük batarya, stereo hoparlör

Standart kulaklık girişini kaldırmak Samsung’un Galaxy S8’i daha ince yapmasını sağlayacak. Telefon üreticilerinin birkaç milimetrelik incelme için, kulaklık girişi ve daha fazla batarya gibi oldukça kullanışlı özelliklerden vazgeçmesi çok da popüler bir uygulama değil. Yine de kulaklı girişinden kalan boşluğun daha büyük bir batarya ile doldurulması kullanıcıların tepkilerini azaltabilir.

Samsung’un ayrıca yeni modele stereo hoparlör de ekleyebileceği düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde Harman şirketini 8 milyar dolara bünyesine katan Samsung, telefonun hoparlörleri için bu şirketle birlikte çalışabilir.

Samsung Galaxy S8 modelini önümüzdeki yıl Şubat ayında Barcelona’da yapılacak Mobile World Congress‘te tanıtacak. Bu tarihten önce cihazla ilgili herhangi bir özellik hakkında bilgi vermekten kaçınan şirketin hala müşterilerinden sakladığı birkaç yeni özellik de bulunuyor olabilir.

Kaynak: Sammobile

Samsung önümüzdeki yıl piyasaya sürmeyi planladığı Galaxy S8 model telefonlarında standart 3,5 mm kulaklık girişini kaldırmayı planlıyor. Telefonda hem şarj hem de kulaklık için tek bir USB-C girişi olacak. Apple da benzer bir değişikliği iPhone 7 için yapmış ve çok fazla tepki çekmişti. Samsung'un kulaklık girişini kaldırarak yeni telefonu daha ince yapması, batarya kapasitesini artırması ve stereo hoparlörler eklemesi bekleniyor. Bu özelliklerin, mevcut kulaklıklarını artık kullanamayacak olan müşterileri ne kadar memnun edeceği ise soru işareti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği