Ford’un otomatik frenleme yapan market arabası

Ford, ürettiği otomobillerde kazaları önlemek ya da etkisini azaltmak için kullandığı otomatik frenleme teknolojisini market arabalarına uyguladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birçok çocuk market arabalarını sürmeyi çok seviyor ama bazen fazla heyecanlanıp markette sağa sola çarpabiliyorlar. Bu süpermarket tehlikesini önlemek için Ford, kendi kendine fren yapan market arabası geliştirdi.

Market arabası, Ford’un araçlarında kullandığı çarpışma öncesi destek sisteminde kullanılanlara benzer algılayıcılar kullanıyor. Bu sistemde aracın önüne yerleştirilen kameralar ve radarlar aracın önündeki yolu tarıyor. Eğer sürücü, yaklaşmakta olan çarpışma uyarısına tepki vermezse sistem frenleri otomatik olarak uyguluyor.

Market arabasında da raflara, üst üste dizilmiş ürünlere ya da diğer müşterilere çarpma ihtimali karşısında frenler otomatik olarak uygulanıyor. Sistem başıboş market arabalarının süpermarketin otoparkında müşterilerin araçlarına çarpmasını da önleyebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=IqrDFWmehDU

Araç teknolojileri günlük yaşama uygulanıyor

Ford Avrupa Pazarlama İletişimi Yöneticisi Anthony Ireson “Çarpışma öncesi destek teknolojisi müşterilerimizin kaza yaşamasını engelleyebiliyor ya da çarpışma sırasındaki etkiyi azaltabiliyor. Benzer düşünce tarzının alışveriş arabalarına da uygulanabileceğini ve bu sayede bunun sürücüler için ne kadar kullanışlı bir teknoloji olduğunu vurgulayabileceğini düşündük.” diyor.

Kendi kendine fren yapan alışveriş aracı, Ford’un bir süredir devam eden Ford Interventions konsept serisinin bir ürünü. Otomobil teknolojilerini günlük hayattaki problemleri gidermek için kullanmayı amaçlayan seride daha önce araç kabinlerinde kullanılan ses engelleme teknolojisi köpek kulübeleri için; araçların şeritte kalmasını sağlayan teknoloji ise yatakta eşlerin birbirinin bölgesine geçmesini engellemek için kullanılmıştı.

Kaynak: New Atlas

Birçok çocuk market arabalarını sürmeyi çok seviyor ama bazen fazla heyecanlanıp markette sağa sola çarpabiliyorlar. Bu süpermarket tehlikesini önlemek için Ford, kendi kendine fren yapan market arabası geliştirdi. Market arabası, Ford’un araçlarında kullandığı çarpışma öncesi destek sisteminde kullanılanlara benzer algılayıcılar kullanıyor. Bu sistemde aracın önüne yerleştirilen kameralar ve radarlar aracın önündeki yolu tarıyor. Eğer sürücü, yaklaşmakta olan çarpışma uyarısına tepki vermezse sistem frenleri otomatik olarak uyguluyor. Market arabasında da raflara, üst üste dizilmiş ürünlere ya da diğer müşterilere çarpma ihtimali karşısında frenler otomatik olarak uygulanıyor. Sistem başıboş market arabalarının süpermarketin otoparkında müşterilerin araçlarına çarpmasını da önleyebilir.Yorumunuz: