Dünyanın ilk otonom tramvayı

Siemens tarafından üretilen dünyanın ilk otonom tramvayı Almanya'nın Potsdam şehrinde Cuma günü kullanıma girdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın ilk otonom tramvayı Almanya’nın Potsdam şehrinde Cuma günü kullanıma girdi. Alman mühendislik şirketi Siemens’in bilgisayar bilimcileri, mühendisler, matematikçiler ve fizikçilerden oluşan 50 kişilik ekibinin tasarladığı tramvay radar, lidar ve kamera algılayıcıları ile donatılmış durumda. Tramvay bu teknolojiler sayesinde rayları ve çevrede olup bitenleri gözetliyor. Yol üzerinde bir engel olduğunu belirlerse kendi kendine duruyor ve engel yoldan çekilmeden yeniden harekete geçmiyor.

Tramvay kendi kendine gidebiliyor olsa da her ihtimale karşı bir sürücü kabinde bekliyor ve yol durumunu gözetliyor. Tramvayın üreticileri bu ürünün henüz ticari olarak uygulanabilir olmadığını ancak otonom sürüş alanında önemli bir kilometre taşını temsil ettiğini söylüyor.

Beklenmedik engellere tepki verebiliyor

Potsdam’da ViP şirketinin tramvay merkezinden, güney batıdaki Stern bölgesine 6 km’lik bir rota üzerinde çalışan tramvay, yol üzerinde bir çok noktada gerçek trafiğe girmek zorunda kalıyor. Tramvayın önünün bisikletler, bebek arabaları ve otomobiller tarafından kesilmesi alışılmadık bir durum değil. Hatta bir noktada bir Siemens çalışanı rayların üzerinden geçen bir patikada, tramvayın tepkisini kontrol etmek amacıyla bir bebek arabasını rayların üzerine sürdü. Algılayıcılarından gelen sinyallerle aniden fren yapan araç muhtemel bir çarpışmayı engelledi. Bebek arabası raylardan çekildikten sonra kabinde bulunan sürücü Norbert Gresing aracı yeniden çalıştırdı.

63 yaşındaki Gresing Potsdam’ın yerlisi ve tramvaylarla iç içe büyümüş. Sürücü artık yarı emekli konumunda olduğu için işinin otonom tramvaylar yüzünden elinden alınmasından endişe etmiyor. Ancak bazı iş arkadaşlarının bu teknoloji yüzünden işlerini kaybetmekten korktuğunu belirtiyor. ViP ise tramvay sürücülerinin bu teknoloji sebebiyle işinden olmayacağını, şirkette başka alanlarda yeni görevler alacaklarını söylüyor.

Kaynak: The Guardian

Dünyanın ilk otonom tramvayı Almanya'nın Potsdam şehrinde Cuma günü kullanıma girdi. Alman mühendislik şirketi Siemens'in bilgisayar bilimcileri, mühendisler, matematikçiler ve fizikçilerden oluşan 50 kişilik ekibinin tasarladığı tramvay radar, lidar ve kamera algılayıcıları sayesinde rayları ve çevrede olup bitenleri gözetliyor. Yol üzerinde bir engel olduğunu belirlerse kendi kendine duruyor ve engel yoldan çekilmeden yeniden harekete geçmiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği