Ford yapımı teknolojik köpek kulübesi

Ford Europe, en azından köpekleri havai fişeklerin gürültüsünden korumak için ses sıfırlama özelliği olan bir köpek kulübesi geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yılbaşı yaklaşıyor ve yine dakikalarca süren havai fişek gösterilerine şahit olacağız. Bu gösteriler güzel görüntüler oluştursa da hayvanları korkutuyor ve zarar verebiliyor. Ford Europe, en azından köpekleri havai fişeklerin gürültüsünden korumak için ses sıfırlama özelliği olan bir köpek kulübesi geliştirdi. Quiet Kennel adı verilen köpek evi, minimalist bir tasarıma sahip ve amacı köpeğinizi gürültüden korumak.

Quiet Kennel’i geliştirmek için Ford Europe, araçlarında kullandığı aktif ses sıfırlama teknolojisininden yararlandı. Ford’un Edge SUV aracı gibi, köpek kulübesi de dışarıdaki sesleri mikrofonları aracılığıyla algılıyor ve onların yarattığı titreşimleri sıfırlayacak frekansta titreşimler yaratıyor. Böylece dışarıdaki sesler kulübenin içine ya hiç ulaşmıyor ya da ciddi oranda kesiliyor.

Üç katmanlı tasarım

Sesi sıfırlayabilmek için çok katmanlı ses kesme özelliği olan malzemeler kullanıldı. En dıştaki katman, ses geçirmez hava akımlı malzemeden üretildi. Bu katmanın altında ise akustik izolasyon panelleri bulunuyor. Son katmanda da aktif ses sıfırlama hoparlörleri dışarıdan gelen sesleri sıfırlayacak titreşimleri üretiyor.

Bu kulübe henüz prototip aşamasında. Ford otomobil teknolojilerini sadece köpekler için kullanmıyor. Şirket aynı zamanda, bebekleri daha kolay uyutmak için, arabada gezinme şartlarını taklit eden bir beşik de geliştiriyor.

Kaynak: DesignBoom

Havai fişek gösterileri güzel görüntüler oluştursa da hayvanları korkutuyor ve zarar verebiliyor. Ford Europe, en azından köpekleri havai fişeklerin gürültüsünden korumak için ses sıfırlama özelliği olan bir köpek kulübesi geliştirdi. Ford, Edge SUV aracında kullandığı teknolojiden faydalanarak geliştirdiği köpek kulübesinde, dışarıdaki sesleri mikrofonları aracılığıyla algılayan ve onların yarattığı titreşimleri sıfırlayacak frekansta titreşimler yaratan bir sistem kullanıyor. Böylece dışarıdaki sesler kulübenin içine ya hiç ulaşmıyor ya da ciddi oranda kesiliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği