Flaş bellekte yeni çıta: 256GB

Samsung'un yeni teknoloji yeni nesil mobil cihazların 256GB depolama kapasitesine sahip olabilecek. Üstelik iki kat hızlı transfer hızıyla.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güney Koreli elektronik devi Samsung, Perşembe günü yaptığı açıklamada mobil cihazlarda kullanılmak üzere 256GB flaş bellek çiplerinin seri üretimine geçtiğini açıkladı. Yeni bellek çipleri microSD’den daha küçük ve Samsung’un ileri V-Nand teknolojisi sayesinde bu kapasiteye ulaşabiliyor.

Evrensel Flaş Depolama (UFS) 2.0 özelliklerine göre üretilen yeni bellek, bilgisayarlarda (sabit disklerin yerine) kullanılan yeni nesil SSD belleklere göre en az iki kat daha hızlı. Yeni bellek, iki şeritli veri transferi kullanarak saniyede 850MB hıza ulaşıyor.

Samsung yeni belleklere, 5GB’lık bir HD filmin (USB 3.0 kablosu kullanılarak) sadece 12 saniyede aktarılabileceğini söylüyor. Yeni bellek ayrıca tablet ve diğer geniş ekranlarda Samsung’un ‘aralıksız Ultra HD (4K) video oynatımı ve çoklu görev işlevselliği’ diye adlandırdığı sistemi de destekliyor. Türkçesiyle cihazınızda bu belleklere kaydedilmiş 4K çözünürlüklü bir filmi izlerken bir yandan başka işlemler de yapabileceksiniz. Tabii ki bunu mümkün kılmak için cihazınızın işlemcisine de görev düşüyor.

Bu neden önemli?

Bir akıllı telefonun bütünleşik depolama kapasitesinin artması her zaman olumlu. Özellikle de cihazlarımızla e-posta göndermekten sanal gerçeklik deneyimine kadar her şeyi beklediğimiz bu günlerde. Öte yandan bunca yükü taşımaya soyunan işletim sistemleri her gün daha fazla yer kaplar hale geliyor. Bugün aldığınız 16GB hafızalı bir akıllı telefonun hafızasının neredeyse yüzde 25’i işletim sistemi tarafından kullanılıyor.

Bir çok akıllı telefon üreticisi bu sorunu, cihaza microSD girişi ekleyerek çözmeye çalışıyordu. Bu problem artık bütünleşik çipler sayesinde çözülecek. Akıllı telefonlar için 360 derece sanal gerçeklik kameraları ya da 4K video kaydı gibi seçenekler gitgide hayatımıza girmeye başlarken, yüksek kapasiteli belleklerin tam zamanında geldiğini söyleyebiliriz.

Öte yandan…

Samsung hayatımıza direkt olarak etki edebilecek olan bu tarz teknolojiler üzerine çalışırken, diğer tarafta günlük hayatta hiç bir kullanımı olmayan teknolojiler üretmeye uğraşanlar da var. Youtube’da Dr.Moddnstine adıyla paylaşım yapan nostalji sever bir kullanıcı, 2000’lerin başında tarihe karışan disketlere fazladan kapasite eklemeyi başardı.

3,5 inç diskete 128 GB’lık SD kart yerleştirerek elde edilen bu yeni yüksek kapasiteli disket, eski günleri özleyen ancak günümüz teknolojisinden de vazgeçmek istemeyen bilgisayar kullanıcılarına hizmet edebilir. Bu ‘dijital sanat eseri’nin videosunu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Samsung yeni nesil akıllı telefonlarda kullanılacak 256GB kapasiteli flaş bellek çiplerinin üretimine başladı. Saniyede 850MB veri transferi yapabilen bellek, bilgisayarlarda kullanılan SSD belleklerden iki kat hızlı. Bu yeni bellekle cihazda 4K video izlerken başka işlemler de yapılabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği