2 TB kapasiteli flaş bellek üretildi

Kingston'ın yeni geliştirdiği DataTraveler Ultimate Generation GT adlı flaş bellek, 2 TB kapasitesi ile 70 saatlik 4K çözünürlüklü videoyu depolayabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2000 yılında USB flaş bellekler piyasaya ilk çıktığında en büyüğünün kapasitesi 8 MB ile sınırlıydı. Günümüzde bu boyutta bir bellek birkaç saniyelik bir kedi videosu için bile yeterli olmayabilir. Kingston’ın yeni geliştirdiği DataTraveler Ultimate Generation GT ise, kedilerin yaşamına dair saatlerce süren belgeselleri bünyesinde rahatlıkla barındırabiliyor. 2 TB’ı bulan kapasitesi ile piyasadaki çoğu dizüstü bilgisayardan daha fazla veri depolayabilen bu ürün, dünyanın en geniş kapasiteli flaş belleği olarak kayıtlara geçti.

Çinko alaşımlı metal kasası 72 x 27 x 21 mm boyutlarında olan 2 terabaytlık DataTraveler Ultimate Generation GT, 4K kalitesinde 70 saatlik videoyu depolamak için kullanılabiliyor. Veri transferi hızına dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı ancak flaş bellek USB 3.1 kullanıyor ve 1 TB kapasiteli bir modeli daha bulunuyor.

Hem 1 TB hem de 2 TB versiyonları önümüzdeki aydan itibaren Kingston tarafından satışa sunulacak. Ürünlerin fiyatlarına dair bir bilgi paylaşılmadı, ancak bu teknolojinin ucuz olmasını beklemek de naiflik olur. Kingston’ın bir önceki flaş belleği 1 TB kapasiteli DataTraveler HyperX Predator şu anda Amazon’da 2 bin 700 Dolar’ın üzerindeki fiyatlarla satılıyor.

Kaynak: New Atlas

Kingston'ın yeni geliştirdiği DataTraveler Ultimate Generation GT 4K çözünürlüklü 70 saatlik videoyu bünyesinde barındırabiliyor. 2 TB'ı bulan kapasitesi ile piyasadaki çoğu dizüstü bilgisayardan daha fazla veri depolayabilen bu ürün, dünyanın en geniş kapasiteli flaş belleği olarak kayıtlara geçti. Çinko alaşımlı metal kasası 72 x 27 x 21 mm boyutlarında olan flaş belleğin ayrıca 1 TB kapasiteli versiyonu da bulunuyor. Önümüzdeki ay piyasaya çıkacak ürünün fiyatı açıklanmadı ancak Kingston'ın bir önceki 1 TB kapasiteli flaş belleği 2 bin 700 Dolar'ın üzerindeki fiyatlara satılıyor.

1 Yorum

  • Nasıl ki disket görmemiş nesil, bizim eski veri taşıma yöntemimize şaşırıyorsa; 10 yıl sonra 4GB flaş bellek de nostalji olacaktır. Hele de 1TB 3.5″ hard diskler anlamlandırılamayacak :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği