SanDisk 1 terabaytlık SD kart üretecek

SanDisk markasının sahibi Western Digital, 1 terabaytlık SD kartının prototipini geçtiğimiz gün tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer sık sık 4K video çekiyorsanız, SD kartların pek yeterli olmadığını bilirsiniz. SanDisk’in 2 yıl önce üretilen 512 gigabayt kapasiteli SD kartı bir nebze daha iyi olsa da, çok daha iyisi yapılabilirdi. Bu yüzden SanDisk’in sahibi Western Digital, Photokina 2016’da dünyanın ilk 1 terabayt kapasiteli SD kartını tanıttı. Henüz sadece prototipi bulunan kart 4K, 8K, VR ve 360 derecelik videoları saklamak için ideal olacak.

Muhtemelen cep yakacak

Western Digital, muhtemelen kartın henüz prototip aşamasında olmasından dolayı, herhangi bir okuma ya da yazma hızı paylaşmadı. 512 gigabaytlık kartın fiyatının 300 dolar civarında olduğu düşünülürse, 1 terabayt kapasiteli kartın oldukça pahalı olacağını tahmin etmek zor değil. Yine de yüksek çözünürlüklü video çekmekle uğraşan kişiler sürekli kart değiştirmekle uğraşmaktansa bu fiyatı gözden çıkarabilirler.

64 megabayttan 1 terabayta

SanDisk 16 yıl önce ilk 64 megabaytlık SD kartını piyasaya sürmüştü. Şimdi ise 1 terabaytlık kartlardan söz ediyoruz. 1 terabaytlık kartın fiziksel boyutu oldukça küçük, yine de hafıza kartı üreticileri bir şekilde daha fazla hafızayı aynı boyutlardaki kartlara sığdırmayı başarıyorlar.

Kaynak: Engadget

Yüksek çözünürlüklü videolar çekmekle uğraşan birçok insanın ortak problemi hafıza kartı yetersizliği olabilir. 2 yıl önce 512 gigabayt kapasiteli bir hafıza kartı üreten SanDisk, şimdilerde 1 terabayt kapasiteli bir hafıza kartı geliştiriyor. Bu yeni kartın 4K, 8K, VR ve 360 derece videoları saklamak için ideal olacağı belirtiliyor. Henüz herhangi bir fiyat bilgisi paylaşılmadı ama 512 gigabaytlık kartın 300 dolar civarı olduğu düşünülürse 1 terabaytlık kartın epeyce pahalı olacağı düşünülebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği