Facebook’tan uyku takibi

Facebook’a giriş çıkış saatlerini kaydederek arkadaşlarınızın uyku düzenini öğrenmenizi sağlayan yazılım geliştirildi.

 • Danimarkalı bir yazılımcı Facebook verilerini kullanarak arkadaşlarının uyku saatlerini hesaplayan kod geliştirdi.
 • Farkındalık yaratmak istediğini söyleyen yazılımcı Facebook’un aynı verileri reklam amaçlı kullanabileceğini ifade etti.
 • Facebook’un kaldırılmasını talep ettiği kod hala GitHub üzerinden indirilebiliyor.

poster-p-1-this-tool-allows-you-to-track-your-friends-sleep-patterns-via-facebook

Danimarkalı yazılımcı Søren Louv-Jensen, Facebook verilerini kullanarak arkadaşlarının ne zaman uyuyup ne zaman uyandığını ölçen bir yazılım geliştirdi. Louv-Jensen bu yazılımı geliştirmek için Facebook’un mesajlaşma uygulamasının sağladığı verileri kullandı.

Her 10 dakikada bir Facebook’a girip arkadaş listesindeki kişilerin son görülme tarihini kaydeden uygulama sayesinde, kullanıcıların uzun süre aktif olmadığı saatler belirlenebiliyor. Çoğu insan sabah uyanır uyanmaz ve gece yatmadan önce Facebook’a giriş yaptığı için kişilerin uyku düzenleri de aşağı yukarı belirlenmiş oluyor.

Bu yazılımı sadece yapmış olmak için yapmadığını belirten Danimarkalı yazılımcı konuyla ilgili farkındalık yaratmak istiyor. Louv-Jensen amacını şöyle anlattı:“Bu yazılımı gösterdiğim herkes hem çok şaşırdı hem de sinirlendi. dijital dünyada sürekli ayak izleri bırakıyoruz ve bunlar kaydediliyor. Facebook bu yazılımın kullanılmasını engelleyebilir ve siz arkadaşlarınızın verilerini kaydedemezsiniz. Ama bu veriler zaten Facebook’un elinde bulunuyor ve bunu size gösterecekleri reklamları belirlerken kullanıyor olabilirler”.

Yazdığı kodu GitHub adlı yazılım paylaşım ve yönetim sitesine yükleyen yazılımcı Facebook’un konuyla ilgili olarak kendisiyle iletişime geçtiğini belirtti. Bu yazılımın Facebook’un kullanım şartlarına uymadığını ifade eden Facebook, başkalarının bu yazılıma erişiminin engellenmesini talep etti. Louv-Jensen bu talebi reddeetti ve yazılıma GitHub üzerinden hala ulaşılabiliyor.

Sosyal medya takibinin uç noktalarına dair bir örnek olarak aklımızda olsun.4 yanıt

 1. Erkam avatarı
  Erkam

  Daha önceden de messenger üzerinden kullanıcıların konumlarını takip edebilen bir extension yapılmıştı, ama daha sonra Facebook web üzerinden konum paylaşmayı durdurmuştu. İlgili link: https://medium.com/faith-and-future/stalking-your-friends-with-facebook-messenger-9da8820bd27d#.y8gp8klbb

 2. ibrahim akgül avatarı
  ibrahim akgül

  çalıştırdım mbp üzerinde sabaha kadar çalışsın bakalım

  1. ibrahim akgül avatarı
   ibrahim akgül

   herşeyi yaptıktan sonra
   http://localhost:3000/
   üzerinden izlenebiliyor

Yorumunuz: