Düşünce gücüyle çalışan araba

Otomobil üreticisi Opel, sadece düşünce gücüyle otomobil kullanma teknolojisi Opel Mind'ı, 1-16 Ekim tarihleri arasında Paris Motor Show'da tanıtıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Paris Motor Show bu yıl 1-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşiyor. Opel’in standında ise görenleri şaşırtacak yeni bir teknoloji mevcut; düşünce gücüyle çalışan bir Opel Astra.

Misafirler arabanın karşısına yerleştirilen rahat bir sandalyeye oturuyorlar. Sonrasında kafalarına bir kulaklık yerleştiriliyor. Kulaklık aracılığıyla, arabanın motoru düşünce gücüyle çalıştırılıyor. Bu teknolojinin adı ise ismiyle müsemma; ‘Opel Mind’ (Opel Zihin).

Reinsdyr ile birlikte bu teknolojiyi tasarlayan Jean-Baptiste Herman, “Ziyaretçiler, beyin aktivitelerini ölçümleyerek Bluetooth yardımıyla arabaya aktaran internet bağlantılı bir kulaklık takıyorlar. Kişi belirli beyin dalgalarını arttırdıkça kulaklık bu beyin dalgalarını toplayarak arabaya ulaştırıyor. Böylece arabanın motoru çalışıyor.” diye açıklıyor.

Opel bu fikri hayata geçirmek için Tips Tank ve Reinsdyr adlı şirketler ile işbirliği yaptı. Amaç General Motors markasının internete bağlanabilen arabalar için geliştirebileceği potansiyel kullanım alanlarını göstermekti. Aracı düşünce gücüyle çalıştıran ziyaretçilerin daha sonradan arkadaşlarıyla ve sevdikleriyle paylaşmaları için video çekmelerine izin veriliyor.

Herman yaptığı açıklamada, “Günümüzde çalışan yenilikçi araştırmacıların ve nörologların birçoğu insanlar tarafından kontrol edilen makine fikri üzerine yoğunlaşmış durumda. Bizim sunduğumuz teknolojinin temelinde de bu yatıyor. Paris Motor Show bu teknolojiyi sunmamız için gerçekten güzel bir fırsat oldu.” dedi.

Arabalar da akıllanıyor

Değişimin geleceği yaratıcı insanlarda saklı. Örneğin BMW bu yılın başlarında sürücüsünün düşüncelerini ve isteklerini okuyabiliyormuş hissi veren yapay zeka konseptli bir aracı tanıttı. Vision Next adlı bu modeli kullanmak için kulaklığa gerek yok. Araç çevreyi analiz ederek ve sürücünün geçmişteki tercihlerinden faydalanarak tavsiyelerde bulunuyor. 2 yıl önce ise Nissan kendi kendini temizleyen bir araç prototipini tanıtmıştı.

Opel’in arabasının tam olarak hangi düşüncelerle çalıştırıldığı belli değil. O yüzden yakın zamanda bu aracı yollarda görmemiz mümkün görünmüyor. 14 Ekim’de Innovation Grand Prix ödülü alan ‘Opel Mind’ projesi şimdilik sadece tanıtım aşamasında kalacak.

Kaynak: Adweek

1-16 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Paris Motor Show’daki Opel standında ziyaretçileri şaşırtan bir teknoloji mevcut: Sadece düşünce gücüyle çalıştırılabilen bir Opel Astra. Bu konseptin adı ise ismiyle müsemma: 'Opel Mind' (Opel Zihin). Ziyaretçiler aracın karşısına yerleştirilen bir sandalyeye oturtuluyor ve kafalarına Bluetooth'lu bir kulaklık takılıyor. Bu kulaklık kişinin beyin aktivitelerini ölçümleyerek araca gönderiyor. Böylece araç çalışıyor. Beyin gücüyle çalıştırılan aracın tam olarak hangi düşüncelerle çalıştırıldığı bilinmiyor. O yüzden Opel Mind şimdilik sadece gösteri amaçlı kullanılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği