Dijital çağın yeni kasetçaları

Brainmonk adlı tasarım ekibinin geliştirdiği Elbow (dirsek) adlı kasetçalar, geleneksel kaset kayıtlarını geri getirmeye niyetli.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son yıllarda kafayı nostaljiyle bozan müzik endüstrisi için kasetler artık modası geçmiş eski bir teknoloji olarak kaldı. Ancak kitaplarla olduğu gibi müzikte de fiziksel seçeneklere dönüş furyası devam ediyor. Brainmonk adlı tasarım ekibinin geliştirdiği Elbow (dirsek) adlı kasetçalar, geleneksel kaset kayıtlarını geri getirmeye niyetli. Özüne indirgenmiş taşınabilir kasetçalar olarak tanımlanan Elbow, sıradan kasetçalarların  etrafındaki o geniş kasadan kurtularak sadece kaseti oynatma işine odaklanıyor.

Brainmonk kasetlerin sadece kulağa değil, göze ve dokunmaya da hitap ettiğini düşünerek, bu özellikleri geri getirmeye çalışıyor. Ürünün geliştiricileri Andrius Zemaitis ve Marius Paulikas kasetleri birer kültürel ikon olarak görüyor ve kasetçaların içine hapsedilmemesi gerektiğine inanıyor. Tıpkı bir pikabın plakları çalarken görünmesine izin vermesi gibi, Elbow da kasetin nasıl oynatıldığını göstererek bu mekanik sürecin taktir edilebilmesine imkan veriyor.

Minimalist tasarım

Elbow’un en çok öne çıkan özelliği, çift eksenli kolu. Bu kol görünüş olarak bir pikabın iğnesiyle benzerlik gösteriyor. Kol her iki yönde de dönere kaset takıp çıkarmayı ve kaseti ileri geri sarmayı sağlıyor. Cihaz kasetin manyetik bandını okumak için bir optik sensör kullanıyor. Böylece kasetin hızlı ya da yavaş dönmesi gibi durumlarda da ses hızı kontrol edilebiliyor ve sabitleniyor.

Cihaz tek bir çark ile kontrol ediliyor. Sola çevirdiğinizde kaseti oynatıp sesi açabiliyorsunuz. Sağa çevirdiğinizde ise bandı ileri sarabiliyorsunuz. Ne kadar fazla çevirirseniz sarma işlemi de o kadar hızlanıyor. Elbow bir mini-USB portundan şarj ediliyor. Cihazın bir kulaklık girişi de bulunuyor. Minimalist yapısıyla cihaz nostaljik bir aksesuar olarak da kullanılabiliyor.

Kaynak: DesignBoom

Brainmonk adlı tasarım ekibinin geliştirdiği Elbow (dirsek) adlı kasetçalar, geleneksel kaset kayıtlarını geri getirmeye niyetli. Özüne indirgenmiş taşınabilir kasetçalar olarak tanımlanan Elbow, sıradan kasetçalarların etrafındaki o geniş kasadan kurtularak sadece kaseti oynatma işine odaklanıyor. Brainmonk kasetlerin sadece kulağa değil, göze ve dokunmaya da hitap ettiğini düşünerek, bu özellikleri geri getirmeye çalışıyor. Ürünün geliştiricileri Andrius Zemaitis ve Marius Paulikas kasetleri birer kültürel ikon olarak görüyor ve kasetçaların içine hapsedilmemesi gerektiğine inanıyor.2 yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Harika bir çözüm.

Yorumunuz: