Günümüz çocuklarının 80’ler teknolojisiyle buluşması

Günümüz çocuklarına Gameboy, taşınabilir kasetçalar ve Vectrex gibi 80'lerin teknolojik cihazlarını denetmenin 'doğal' sonuçları.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ars Technica yazarı Lee Hutchinson günümüz çocuklarına, kendi çocukluğunun teknolojik cihazlarını denetiyor. 80’li yılların teknolojisiyle karşılaşan günümüz çocukları genellikle bu cihazların neden popüler olduğuna anlam vermekte zorlanıyor. Daha önce Nintendo oyun sistemleri, Power Glove ve Polaroid gibi cihazları deneyen çocuklar serinin yeni bölümünde Panasonic taşınabilir kasetçalar, Nintendo Gameboy ve The Vectrex oyun sistemini denedi.

Hutchinson aslında kendisi 1988’de 10 yaşındayken CD’lerin de yaygın olduğunu ancak günümüz çocukları için CD kullanmanın çok kolay bir görev olacağını düşündüğünü söylüyor. Editörü en çok şaşırtan şey ise çocukların orijinal Gameboy‘a verdikleri tepki olmuş. Bir zamanlar cebinde Gameboy ile gezen bir çocuk bu cihazı çıkardığı anda ortamın en popüler çocuğu oluyor, herkes onun etrafına doluşup oyun oynamasını izliyordu. Bugünün çocukları ise Nintendo’nun (ve diğer şirketlerin) en yeni taşınabilir oyun konsollarına alışkın oldukları için orijinal Gameboy’un boyutları ve grafikleri çocuklara yeterince tatmin edici gelmedi.

Çocukları daha zorlu görevler bekliyor

Çocuklara HP DeskJet 500 ile Windows 3.1 denetmeyi içeren bir kabus senaryosu da hazırlayan Hutchinson bir sonraki videoda bunu uygulamaya geçireceğini söyledi. Bir diğer senaryo da Wing Commander oyunundaki ekstra animasyonları görebilmek için config.sys dosyasını düzenleyip maksimum EMS hafızasına ulaşabilmek. Ancak çocuklardan bunu beklemek çok acımasız bir yaklaşım olabilir.

Kaynak: Ars Technica

Ars Technica yazarı Lee Hutchinson günümüz çocuklarına, kendi çocukluğunun teknolojik cihazlarını denetiyor. 80'li yılların teknolojisiyle karşılaşan günümüz çocukları genellikle bu cihazların neden popüler olduğuna anlam vermekte zorlanıyor. Daha önce Nintendo oyun sistemleri, Power Glove ve Polaroid gibi cihazları deneyen çocuklar serinin yeni bölümünde Panasonic taşınabilir kasetçalar, Nintendo Gameboy ve The Vectrex oyun sistemini denedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği