Çin nakitten kurtulmaya çalışıyor

Geçtiğimiz günlerde, blok zinciri alanında bilgi ve deneyim sahibi altı eleman için ilan veren Çin merkez bankası, dijital bir para birimi üretmek istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin Merkez Bankası tarafından verilen bir iş ilanına göre blok zinciri uzmanları, merkez bankasının kendi dijital para birimini oluşturmaları için işe alınacak. Bankanın yöneticisi Zhou Xiaochuan yıllardır nakit paranın yerine geçebilecek bir dijital para birimi üretmek için çalışma yürüttüklerini ifade etmişti. Blok zinciri teknolojisi de bankanın incelediği sistemler arasında yer alıyordu. Banka, blok zinciri teknolojisini yeni projesinde kullanacağını açıklamasa da verilen iş ilanı buna işaret ediyor.

İlanda bankada dijital para birimleri alanında çalışacak altı yeni elemana ihtiyaç duyulduğu ve bu konuda deneyime sahip olan başvuruların tercih sebebi olacağı belirtiliyor. Ayrıca büyük veri, kriptografi ve sistem tasarımı gibi alanlarda tecrübe sahibi olmak da aranan diğer kriterler. Başvuruları kabul edilen kişiler donanım ve yazılım geliştirme alanında çalışacaklar.

Önceden sinyalleri verilmişti

Merkez bankasının iş ilanı vermesi, ulusal dijital para birimi geliştirilmesi alanında atılan en son adım. Eylül ayında başkan yardımcısı Fan Yifei, Bloomberg View için yazdığı bir köşe yazısında devlet tarafından oluşturulacak bir dijital para birimi ve böyle bir sistemin getirilerinden bahsetmişti. Fan’a göre dijital para birimi oluşturulması ile işletim ücretleri azalacak, etkinlik artacak ve yeni uygulamalar geliştirilebilecek.

Bankanın yöneticisi Zhou ile Şubat ayında yapılan bir röportajda ise ulusal dijital para biriminin uzun vadede nakit parayı tamamen ortadan kaldıracağına vurgu yapılmıştı.

Amaç para akışını dijitalleştirmek

Aklınızda Çin Merkez Bankası’nın ulusal para birimi olarak bitcoin kullanmayı düşündüğü gibi bir fikir canlanmasın. Bankanın istediği bitcoinin arkasındaki teknolojiyi kullanarak ülkedeki para akışını yönetmek. Zhou, bu durumda da merkez bankasının ülkenin para arzını kontrol edeceğini belirtiyor.

Çin’in dijital para vurgusu, Hindistan hükumetinin gerçekleştirdiği problemli dijitalleşme programını akıllara getiriyor. Hindistan hükumeti kayıt dışı para akışını kontrol edebilmek için büyük banknotları piyasadan çekmişti. Zhou ve Çin merkez bankası ise vatandaşların bulut üzerinde depolanan dijital ödemeler ile alışveriş yaptığı bir gelecek hayal ediyor.

“Kağıt para önceki neslin para birimiydi” diyen Zhou “Kağıt paranın daha iyi güvenlik ve daha az masraf sunan yeni ürün ve teknolojilerle değiştirilmesi kaçınılmaz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Quartz

Bu yıl içinde dijital para birimlerinin faydaları konusuna sık sık değinen Çin merkez bankası yöneticileri, bu alanda ilk somut adımı attı. Blok zinciri, büyük veri, kriptografi ve sistem tasarımı gibi alanlarda tecrübe sahibi elemanlar için ilan veren banka, gelecekte Çinlilerin kullanacağı dijital para birimini tasarlamaya hazırlanıyor. Para akışının dijitalleştirilmesiyle hem daha güvenli hem de daha masrafsız işlem yapılması sağlanacak. Uzun vadede nakit kullanımının tamamen sona ermesi ve sadece dijital para kullanılması planlanıyor.2 yanıt

  1. muhammed “1dk” yıldırım avatarı

    Ülkemizde de böyle teknolojilerin kullanıma girmesi en azından bu yönde çalışmaların başlaması gerektiğinine inanıyorum. Bilgi ve birikimimiz bu konu için yeterli düzeyle. Merkez bankasının en kısa sürede ajandasına bu teknoloji için not düşmeli diye düşünüyorum.

Yorumunuz: