22 banka blok zinciri tabanlı ortak ödeme sistemi kuracak

Fintek şirketi R3'ün açıklamasına göre, R3 ve 22 büyük banka bir araya gelerek blok zinciri tabanlı uluslararası bir ortak ödeme sistemi kurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

R3 adlı fintek şirketinin salı günü yaptığı açıklamaya göre, R3 ve 22 büyük banka bir araya gelerek merkez bankalarının para birimlerine ve dijital paralara izin verecek blok zinciri tabanlı uluslararası bir ortak ödeme sistemi kuracak.

Bitcoin’in de altyapısını oluşturan blok zinciri, hesap defteri girisini ya da bir hesap hareketi kaydını temsil eden veri yapısıdır. Her hesap hareketi, gerçekliğini koruma altına almak adına dijital olarak imzalanır ve kimse bu kayda müdahale edemez. Elle işlem yapılması gerekmediği için, hem ticari bankalar hem de merkez bankaları, bu sistem sayesinde ödemelerin daha hızlı, daha güvenilir ve daha kontrollü hale geleceğini düşünüyor.

Prototipinin 2017’nin sonuna doğru çıkarılacağı söylenen projeye katılan bankalar arasında, Corporate & Investment Banking, Barclays, HBSC ve Commerzbank var. Corporate & Investment Banking’in sahibi Natixis, gerçekleştirilecek projeye büyük güven duyuyor zira sistem R3’ün ‘Corda’ platformunu kullanacak. Böylece merkez bankaları yeni dijital paralar çıkardığında sistem ona göre adapte olabilecek.

Küresel ekonomik değere büyük katkı sağlayabilir

Birçok merkez bankası, piyasaya dijital para sürmeyi düşünse de, blok zinciri teknolojisinin dünyanın en büyük ödeme sistemlerini destekleyebilecek kadar gelişmiş olduğunu düşünmüyorlar. Alman bankası Berenberg, geçtiğimiz hafta yazdığı bir raporda, blok zincirinin bu zamana kadar birçok sorunla karşılaşan ‘abartılmış bir teknoloji’ olduğunu, birçok deneme ve kavram kanıtlama çalışmasına rağmen çok az başarılı olduğunu belirtti. Fakat birçok kişi blok zincirine güveniyor. UBS Varlık Yönetimi birimi, bu ay yayımlanan bir araştırmasında, blok zincirinin 2027 yılına kadar yıllık küresel ekonomik değere 400 milyar Dolar kadar katkıda bulunabileceğini ortaya koydu. Ayrıca raporda, blok zinciri teknolojisine yatırım yapmanın 1990’larda internete yatırım yapmak gibi bir şey olduğundan bahsediliyor.

Kaynak: Reuters

R3 adlı fintek şirketinin açıklamasına göre, R3 ve 22 büyük banka bir araya gelerek blok zinciri tabanlı uluslararası bir ortak ödeme sistemi kurdu. Prototipinin 2017'nin sonuna doğru çıkarılacağı söylenen projeye katılan bankalar arasında, Corporate & Investment Banking, Barclays, HBSC ve Commerzbank var. Corporate & Investment Banking'in sahibi Natixis, gerçekleştirilecek projeye büyük güven duyuyor zira sistem R3'ün 'Corda' platformunu kullanacak. Böylece merkez bankaları yeni dijital paralar çıkardığında sistem ona göre adapte olabilecek. UBS Varlık Yönetimi birimi, bu ay yayımlanan bir araştırmasında, blok zincirinin 2027 yılına kadar yıllık küresel ekonomik değere 400 bin milyar Dolar kadar katkıda bulunabileceğini ortaya koydu. Ayrıca raporda, blok zinciri teknolojisine yatırım yapmanın 1990'larda internete yatırım yapmak gibi bir şey olduğundan bahsediliyor.

3 Yorum

  • dijitaldeki en temel hata “gerçekliğini koruma altına almak adına dijital olarak imzalanır ve kimse bu kayda müdahale edemez” kavramı pompalanıyor ama bunu kuran kişiler nasıl müdahale edeceklerini de planlamadan böyle bir şeyi ortaya atmazlar sadece biz bilmiyoruz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği