“Blok zinciri rüzgarına kapılmayın”

Chain adlı blok zinciri şirketinin CEO’su Adam Ludwin, blok zincirinin finans sektörü için geliştirildiğini ve diğer uygulamaların amaçtan saptığını söyledi

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kişinin fayda sağladığı bir şey hakkında olumsuz konuşması sık rastlanan bir şey değildir. Ancak blok zinciri şirketi Chain’in CEO’su Adam Ludwin’in tam olarak bunu yapıyor. Ludwin’e göre, paylaşımlı dijital defterlerle kayıt tutma yöntemi olan blok zinciri teknolojisinin asıl amacı unutuluyor. Ludwin, “Blok zinciri finans için oluşturulmuş bir veritabanı. İnsanların neden sağlık kayıtları ya da oy kullanma sistemleri için blok zinciri hakkında konuştuklarını anlamıyorum.” diyor.

Ludwin’in bahsettiği şey son zamanlarda yayımlanan haberler. Bu haberlere göre, blok zinciri araçları imzaladığımız kontratlardan tapu sicillerine kadar her şeyi değiştirecek.
Ludwin, blok zincirlerinin bu alanlarda kullanılması için gerekli olan teorik konseptlere hakim. Ancak bu uygulamaların blok zincirini asıl amacından uzaklaştırdığını düşünüyor.

Bankalar kullanacak

Ludwin, yakın zamanda merkez bankalarının neden blok zinciri sistemini kullanması gerektiği hakkında bir konuşma yapmıştı. Konuşmasında, blok zinciri teknolojisinin SWIFT (dünya çapında uluslararası para transferleri için oluşturulan sistem) gibi kuruluşların sebep olabileceği karışıklıkları önleyeceğini söyledi.

Ayrıca, online mesajlaşma sayesinde kişilerin birkaç saniye içinde işlem yapması mümkün oluyor. Örneğin hisse alım satımı ya da para transferi gibi. Ludwin, “Blok zinciri teknolojisinden en fazla etkilenen, kişilerin adına dijital mesajlaşma işlemini gerçekleştiren şirketler olacak.” diyor.

Peki Ludwin’in kendi şirketi bu işin neresinde? 44 milyon dolar fon toplayan Chain, yazılımın amacının geleneksel kayıt tutma yöntemlerinin yerine geçerek finans sektörüne katkıda bulunmak olduğunu söylüyor.

Visa, Capital One ve diğer büyük finans şirketleri için blok zinciri protokolü oluşturan Chain, bu alandaki tek şirket değil. Diğer büyük blok zinciri şirketlerinden biri de New York merkezli R3 adlı şirket. R3, birçok büyük banka adına blok zinciri standartları oluşturuyor. IBM gibi teknoloji devleri de blok zinciri alanında büyük adımlar atıyor.

Yine de Ludwin Chain’in daha farklı olduğunu, çünkü önceliği teknoloji olan bir Silikon Vadisi şirketi olduklarını söylüyor ve Chain’i, yeni nesil veritabanı örnekleri oluşturan HortonWork ve Cloudera şirketlerine benzetiyor.

Chain’in başına da gelebilir

Peki Ludwin’in eleştirdiği şeyin Chain’ın başına gelmeyeceğini nasıl bilebiliriz? Kendisine bu soru sorulduğunda Ludwin’in gergin görüldüğü belirtiliyor. Ludwin, Ağustos ayında yaptığı konuşmanın ardından bir süre açıklama yapmayacağını belirtmiş, bir sonraki basın açıklamasında ise yakında yeni bir ürün tanıtacağını söylemişti. O yüzden şimdilik beklememiz gerekiyor.

Kaynak: Fortune

Chain adlı blok zinciri şirketinin CEO’su Adam Ludwin, blok zinciri sisteminin finans sektörüne yardımcı olmak için geliştirildiğini söyledi. Ludwin, son zamanlarda çıkan ve blok zinciri teknolojisinin birçok farklı alanda kullanılabileceğini söyleyen haberleri anlamsız bulduğunu belirtti. 44 milyon dolarlık bir fona sahip olan Chain; Visa, Capital One ve diğer birçok büyük şirkete blok zinciri hizmetleri sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği