Blok zinciri yardımıyla evsizlerin dertlerini azaltmak mümkün olur mu?

Teksas'taki Austin kenti, blok zincirinden faydalanarak evsizler için kimlik hizmetlerini iyileştirmeyi hedefleyen bir pilot program üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Blok zincirinin gerçek potansiyeli, insanlığın karşılaştığı gerçek sorunları merkezsizleşmiş, özel ve güvenli şekilde çözebilme ihtimalinde gizli. Şu anda dünyanın dört bir yanındaki hükümet yetkilileri blok zincirini kullanarak önemli sorunların nasıl çözülebileceğini araştırıyor olsa da bir şehir yakın zamanda gerçek bir uygulama yapmak için adım attı.

Teksas eyaletindeki Austin şehri, kentteki evsizler için kimlik hizmetlerini iyileştirmek amacıyla yeni bir blok zinciri platformu deniyor. Özellikle evsizler ve mülteciler gibi marjinal popülasyonlar söz konusu olduğunda kimlik, hükümetlerin çözmesi gereken en çetrefilli konulardan biri haline geliyor. San Francisco gibi büyük şehirlerden aldığı göç yüzünden Austin’deki konut fiyatları giderek artıyor. Bu da şehrin evsiz oranını azaltmayı zorlaştırıyor. 2018’in başlarında yapılan nüfus sayımına göre şehirde şu anda 2 bin civarında evsiz insan yaşıyor.

Şehrin blok zinciri pilot programının amacı, her bir evsiz bireyin kimliğini ve önemli bilgilerini güvenli ve gizli şekilde toplarken aynı zamanda hizmet sağlayıcılarının bu bilgilere gizli şekilde erişmesini sağlamak. Blok zinciri sayesinde, şehrin kağıt üzerinde tutulan kayıtlarını daha güvenilir ve güvenli bir yöntem olan elektronik şifreli kayıtlar halinde saklamak amaçlanıyor. Bu sistemin çeşitli kullanım alanları var. Sağlık hizmetleri kullanımına örnek vermek gerekirse; evsiz bir insan doktora gittiğinde o kişinin tüm sağlık kayıtları doktora sunulabilir. Böylece kişinin son hastane ziyaretinden kalan tıbbi kayıtlar incelenerek ona göre bir tedavi uygulanabilir.

Kimlik konusu, blok zinciri ve merkezsizleştirme ile ilgilenen yatırımcılar için popüler bir alan. Mesela New York City merkezli Element adlı girişim, Endonezya ve Filipinler gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kişiler için merkezsizleştirilmiş bir kimlik sistemi sağlamak istiyor. Eğer Austin’deki blok zinciri sistemi evsizlerle ilgili durumu iyileştirmeye yardımcı olursa bu çözüm dünyanın geri kalanında da uygulanabilir.

Kaynak: Tech Crunch

Merkezsizleştirilmiş ve güvenli bir yapıya sahip olan blok zinciri teknolojisi, insanlığın karşı karşıya olduğu önemli sorunları çözme açısından umut vadediyor. ABD'deki Austin şehri de bu konuda bir adım atarak yeni bir blok zinciri platformu denemeye karar verdi. Şu anda şehirde yaşayan 2 bin civarında evsiz insan var ve hükümet içi bu insanların kimliği büyük sorun yaratıyor. Ancak Austin'deki blok zinciri sistemi sayesinde evsiz kişilerin kimliği ve önemli bilgileri güvenli ve gizli şekilde toplanırken aynı zamanda hizmet sağlayıcılarının bu bilgilere gizli şekilde erişmesi sağlanacak. Bu sistemin çeşitli kullanım alanları var. Sağlık hizmetleri kullanımına örnek vermek gerekirse; evsiz bir insan doktora gittiğinde o kişinin tüm sağlık kayıtları doktora sunulabilir. Böylece kişinin son hastane ziyaretinden kalan tıbbi kayıtlar incelenerek ona göre bir tedavi uygulanabilir.

Etiketler:

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği