Bar konseptli otonom araç: Guido

Makr Shakr adlı bir girişim, uygulama ile çağrılabilen bir otonom mobil bar konsepti geliştirdi. Guido adlı barda robot bir barmen de bulunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Evimizde bize özel bir barmen olması ve istediğimiz anda bize kokteyl hazırlaması hoş olabilirdi ancak bu hizmet herkese sunulmak için fazla lüks. Bunun yerine, Makr Shakr adlı bir girişim, uygulama ile çağrılabilen bir mobil bar konsepti geliştirdi. Guido adlı bar, otonom sürüş teknolojisi ve içindeki robot barmeni ile dilediğiniz zaman kapınıza gelip size hizmet verebiliyor. Böylece alkollü araç kullanma gibi bir problem de oluşmuyor.

Hollywood filmlerinde, dertli karakterlerin bara gidip barmenle sohbet ettiğini sıkça görüyoruz. Guido’nun robot barmeni şimdilik sadece içki hazırlayabiliyor. Ama barmeninizle dertleşmeyi ya da genel olarak insanlarla muhatap olmayı çok sevmiyorsanız Guido tam size göre. Bu konsept sayesinde kimseyle konuşmadan kokteylinizi sipariş edip içebilirsiniz.

Makr Shakr CEO’su Emanuele Rossetti “Guido ile şehirlerimizde yeni bir ‘talep üzerine hizmet’ sunmak istedik. Guido, gelecekte yaşamlarımızı etkileyecek iki farklı teknolojiyi, otonom sürüş ve robotiği birleştiren bir deneyi temsil ediyor. Ayrıca Guido bir hayranlık etkisi uyandırma konusunda da oldukça başarılı. Keyif için daima yeni yöntemler arayan bir toplumda, Carlo Ratti Associati ile birlikte geliştirdiğimiz otonom kafemiz şehrin farklı noktalarında da boş vakitleri keyifli bir şekilde sokaklarda geçirme imkanı sunuyor.” diyor.

Önceki teknolojilerin birleşimi

Bu girişim aslında müşterilere fiziksel ürünleri uygulama üzerinden sipariş alarak teslim alma konusunda ilk girişim değil. Diğer birçok girişim otonom araçlarla müşterilere paketler, atıştırmalıklar ya da pizza teslimatı yapıyor. Robotik barmenler de yepyeni bir konsept değil. Ancak Makr Shakr bu teknolojileri ilk kez bir araya getirdi. Bazen en güzel fikirler, tıpkı iPhone’u açıklayan Steve Jobs’un yaptığı gibi, halihazırda kullanılmakta olan teknolojileri bir araya getirerek geliştiriliyor.

Peki ne zaman uygulama üzerinden mojito sipariş edip otonom kafeden teslim alabileceğiz? Rossetti “Şu anda Guido konsept aşamasında. 2019 boyunca farklı ülkelerden belediyelerle iş birliği halinde çalışacağız. Robotik barmenimizi şimdiden kullanmak isteyenler, birkaç ay önce piyasaya sürdüğümüz Makr Shakr 4.0 model robot barmenlerimizden sipariş edebilir. Bu barmen de her yere gidebiliyor ama arabayı insanların kullanması gerekiyor. Ayrıca 99 bin Avro’ya sattığımız Makr Shakr 3.0 sistemimiz de mevcut. Bu sistemde her kokteyl başına cüzi bir ücret ödeyerek bakım masraflarının karşılanması da mümkün” diyor.

Kaynak: Digital Trends

Makr Shakr adlı bir girişim, uygulama ile çağrılabilen bir otonom mobil bar konsepti geliştirdi. Guido adlı barda robot bir barmen de bulunuyor. Aslında otonom araçla teslimat ve robot barmen fikirleri yeni fikirler değil ancak Guido bu iki fikri bir arada kullanan ilk konsept. Otonom barın ne zaman üretileceği bilinmiyor ancak robot barmenin farklı versiyonları Makr Shakr tarafından satılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği