Garmin mühendisi cinayete kurban gitti

ABD'nin Kansas eyaletinde, teknoloji şirketi Garmin'de görevli bir mühendis öldürüldü. Katilin ateş ederken "Ülkemden defol!" diye bağırdığı belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Kansas eyaletindeki Olathe şehrinde bulunan bir barda, teknoloji şirketi Garmin‘de görevli bir mühendis öldürüldü. Kansas City Star gazetesinin haberine göre bir görgü tanığı, katilin Srinivas Kuchibhotla adlı mühendise ateş ederken “Ülkemden defol!” diye bağırdığını söyledi. Olayda mühendisin yanı sıra, yine Garmin çalışanı olan Alok Madasani ve bu ikiliyi korumaya çalışan Ian Grillot yaralandı. Yaralıların tedavinin ardından hayati tehlikesi bulunmadığı öğrenildi.

Olayın ardından Kansas’lı Adam Purinton adlı bir adam tutuklandı. Adamın, mühendise ateş açan kişi olduğu sanılıyor. Basın toplantısı düzenleyen yerel savcı, Purinton’ın bir planlı cinayet ve iki planlı cinayet teşebbüsünden yargılanacağını belirtti. FBI ise olayda yerel polis ile iş birliği halinde çalışıldığını ve bu suçun bir federal nefret suçu olup olmadığının henüz netleşmediğini belirtti. Purinton’ın şu anda tutuksuz yargılanması için 2 milyon Dolar’lık bir kefaret bedeli bulunuyor.

Suçunu itiraf etti

Güvenlik güçleri henüz olaya dair çok fazla detay olmadığını, ilerleyen günlerde kamuoyunun daha detaylı bir şekilde bilgilendirileceğini belirtti. Polis Purinton’ı olay mahallinden yaklaşık 125 km uzakta, Missouri eyaletinde ele geçirdi. Purinton’ın burada bir barmenle konuşup olayı anlattığı iddia ediliyor.

Garmin’den yapılan açıklamada, yaşanan olaydan büyük üzüntü duyulduğu belirtilerek yaşamını yitiren mühendisin ailesine ve arkadaşlarına baş sağlığı dilendi. Şirket ayrıca, olaydan etkilenenler için iki gün boyunca psikolojik danışmanların şirkette hizmet vereceğini açıkladı.

“Öteki korkusu seçimlerde oluştu”

Bölgeye yakın bir kasabada yaşayan papaz Adam Hamilton, The Verge’e yaptığı açıklamada, “Seçimler sırasında, ötekiye karşı bir korku oluşturuldu.” şeklinde konuştu. Garmin’in bölgenin gurur kaynağı olduğunu belirten Hamilton, şehrin şirketten çok memnun olduğunu ve bölgenin çehresini değiştirmede şirketin önemli bir rol oynadığını belirtti.

Hamilton: “Çeşitlilik artıyor. Hala fazla değil ancak artıyor. Benim cemaatimde küçük bir grup Hintli var. Kilisemizdeki insanların, şu anda bu grubun ne hissettiğini düşünmesini istiyorum. Onlara düşüncelerimizi açıklamalıyız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: The Verge

ABD'nin Kansas eyaletindeki Olathe şehrinde bulunan bir barda, teknoloji şirketi Garmin'de görevli bir mühendis öldürüldü. Kansas City Star gazetesinin haberine göre bir görgü tanığı, katilin Srinivas Kuchibhotla adlı mühendise ateş ederken "Ülkemden defol!" diye bağırdığını söyledi. Olayda mühendisin yanı sıra, yine Garmin çalışanı olan Alok Madasani ve bu ikiliyi korumaya çalışan Ian Grillot yaralandı. Yaralıların tedavinin ardından hayati tehlikesi bulunmadığı öğrenildi. Olayın ardından Kansas'lı Adam Purinton adlı bir adam tutuklandı. Adamın, mühendise ateş açan kişi olduğu sanılıyor. Basın toplantısı düzenleyen yerel savcı, Purinton'ın bir planlı cinayet ve iki planlı cinayet teşebbüsünden yargılanacağını belirtti. FBI ise olayda yerel polis ile iş birliği halinde çalışıldığını ve bu suçun bir federal nefret suçu olup olmadığının henüz netleşmediğini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği