Bana bir VR anlat baba

Samsung ebeveynlerin çocuklarına VR ile uzaktan hikaye anlatmasını sağlayan Uyku Vakti Hikayeleri uygulamasını tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sanal gerçekliğin en çok göz ardı edilen özelliklerinden biri de birbirinden kilometrelerce uzakta olan iki kişiyi sanal ortamda bir araya getirebilme özelliği. Sanal gerçeklikle ilgili gelişmeler çoğunlukla pasif deneyimler ya da oyun oynamak üzerine karşımıza çıkıyor. Ancak Samsung’un Bedtime VR Stories (Uyku Vakti Hikayeleri) adlı yeni uygulaması, sanal gerçeklik teknolojisinin uzaktaki insanları bir araya getirmek için kullanılabileceğini gösteren güzel bir örnek.

Uygulama ebeveynlerin çocukları ile bir sanal gerçeklik hikayesi içinde buluşmasına olanak sağlıyor. Sanal gerçeklik ve VOIP (IP üzerinden ses gönderimi) teknolojilerini bir araya getiren uygulama ile ebeveynler yanlarında olmasa bile çocuklarını uyutabiliyor. Her hikaye 6-7 dakika sürüyor. Uygulamanın kullanılabilmesi için ebeveynin Samsung Gear VR ve bir akıllı telefon sahibi olması, çocuğun da özel bir izleme kutusu olması gerekiyor.

Tanıtım videosunda bu deneyimin her iki taraf için de ne kadar merak uyandırıcı olacağı gösteriliyor. Uygulama deneyimini yaşamak isteyenler için hazırlanan 360 derecelik videoda ise çocuğun gözünden hikayeyi dinleyebiliyorsunuz.

Pek çok ailede her iki ebeveynin de geç saatlere kadar çalıştığı ya da işi gereği başka bir yerde olması gerektiği düşünüldüğünde, çocuklar ile kaliteli vakit geçirmenin her zamankinden daha zor olduğu görülüyor. Bu da sanal gerçekliği bu problem için ideal bir çözüm haline getiriyor. Yine de videoda annenin çocuğuna “elimi tut” demesi ve her ikisinin de ellerini boşluğa uzatması, sanal gerçekliğin gerçeklikten çok sanal bir deneyim olduğunun altını çiziyor.

Bu uygulama hala geliştirme aşamasında ve henüz resmi olarak yayınlanmadı.

Samsung ebeveynlerin çocuklarına sanal gerçeklik üzerinden hikaye anlatmasını sağlayan yeni uygulaması Uyku Vakti Hikayeleri'ni tanıttı. Henüz geliştirme aşamasında olan uygulama, sanal gerçekliğin insanları bir araya getirmek için kullanılması konusunda önemli örneklerden biri olmaya aday.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği