Ay’daki suyun miktarı düşünülenden çok daha fazla olabilir

Space Science Enstitüsü'nün yeni araştırması Ay'daki suyla ilgili bildiklerimizi kökünden değiştirebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yakın zamanda bilim insanları Ay yüzeyinin altında saklanan büyük miktarda su olduğunu keşfetti. Bu verileri yeni bir yöntemle inceleyen Amerika’nın Colorado eyaletinde yer alan Space Science Enstitüsü‘ndeki araştırmacılar bulunan suyun Ay genelince yayıldığını ve 1 Ay günü boyunca değişmediğine dair kanıtlar buldu.

Ancak araştırmacılar suyun büyük bir kısmının H2O olarak değil OH (reaktif hidroksil molekülü) olarak bulunduğunu ve erişilmesinin kolay olmayabileceğini belirtti. Bu bulgular aynı zamanda en önemli bilimsel dergilerden birisi olan Nature’da yayınlandı.

Bu yeni keşifler araştırmacılara Ay’daki suyun kaynağını çözmede ve nasıl yayıldığını anlamada yardımcı olabilir. Ayrıca gelecekteki Ay görevleri için de kullanışlı olabilir. Ay’a geri dönmeyi ve orada bir üs kurmayı planlayan devlet kuruluşları ve özel şirketler içilebilir su üretmek ve hatta Hidrojen ve Oksijen atomlarını ayırarak roket yakıtı yapmak için bu verileri kullanabilir.

Bu yeni araştırma Ay’daki su ile ilgili eski iddiaları da kökünden sarsıyor. Daha önce araştırmacılar suyun yalnızca kutuplarda oluştuğunu ve Ay’ın gündüz ve gece döngüleri sırasında suyun değişime uğradığını düşünüyorlardı. Hatta araştırmacılar bu değişimden yola çıkarak Ay’daki suyun hareket ettiği sonucuna varmışlardı. Space Science Enstitüsü’ndeki araştırmacıların yeni modellemeleriyle ulaşılan sonuçlar ise tam tersini gösterdi. Ancak kızılötesini ölçen uzaktan algılama araçlarının elde ettiği veriler hakkında tartışmalar ise hala devam ediyor.

Yeni keşfin insanlığın bilgisini arttırmasının ve Ay’ın kaynaklarını kullanarak orada yaşamamıza bir adım daha ilerlememizi sağlamasının ötesinde, bilim insanlarının başka gezegenlerde suyun nasıl var olabileceğini anlamasına da yardım edebilir. Ötegezegen araştırmaları sırasında fiziksel olarak yüzeylerini incelememiz oldukça zor dolayısıyla uzaktan algılama araçları ve bu araştırmada kullanılan yeni analiz teknikleri gibi yöntemler yeni sonuçlar elde etmemizi sağlayabilir.

Kaynak: BGR & Futurism

Yakın zamanda bilim insanları Ay'da yeryüzünün altında saklanan büyük miktarda su olduğunu keşfetti. Bu verileri yeni bir yöntem ile inceleyen Amerika'nın Colorado eyaletinde yer alan Space Science Enstitüsü'ndeki araştırmacılar bu bulunan suyun Ay genelince yayıldığını ve 1 Ay günü boyunca değişmediğine dair kanıtlar buldu. Ancak bu suyun H2O olarak değil, OH olarak bulunduğunu belirten araştırmacılar, erişilmesinin kolay olmayacağını belirtiyor. Bu yeni veriler Ay'a dönmeyi ve orada bir üs kurmayı planlayan devlet kuruluşları ve özel şirketler tarafından içilebilir su üretmek ve hatta Hidrojen ve Oksijen atomlarını ayırarak roket yakıtı yapmak için kullanabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği