Apple’ın sürücüsüz aracı da ilk kez bir kazaya karıştı

Kaza her ne kadar 'karşı tarafın' hatasından kaynaklansa da otonom araçların daha gidecek çok yolu olduğu gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kaliforniya Motorlu Araçlar Birimi tarafından doldurulan kaza kayıdına göre Apple’ın sürücüsüz araçlarından biri iki hafta önce Silikon Vadisi civarında dolaşırken kazaya karıştı. Bu, benzer otonom araç kazalarındaki gibi yazılımdan kaynaklanmıyordu.  

Rapora göre Apple tarafından kullanılan özel ekipman ve sensörlerle modifiye edilmiş Lexus RX450h model test aracına, arkadan gelen insan sürücü tarafından kullanılan Nissan Leaf model bir araç yaklaşık 25 kilometre hızla çarpmış. Rapora göre sürücü ve yolcularda herhangi bir yaralanma olmazken araçlar orta derece hasar almış.

Bu kaza tabii ki Apple’ın sürücüsüz araç projesindeki gelişimi için gerçek bir gösterge değil, özellikle bu ve buna benzer kazaların neredeyse hepsinin insan hatası olduğu göz önüne alındığında. Şimdiye kadarki kazaları inceleyen bir rapora göre neredeyse tüm kazalar yavaş giden ya da duran otonom araçlara arkadan çarpan insan sürücülerden kaynaklanıyor. Bu da Apple dahil diğer tüm otonom araç yazılımı üreten firmaların halen tüm durumlar için güvenli bir çözüm sunamadıklarını gösteriyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde profesör ve yazılım mühendisi olan ayrıca otonom araç üretmeyi hedefleyen şirketlere danışmanlık yapan Phil Koopman’a göre asıl sorun otonom araçların insan sürücüler gibi gidememesi. Bu da insanlardaki insan sürücülü araçlarla ilgili beklentinin gerçekleşmemesine ve dolayısıyla kazalara neden oluyor. Bundan dolayı Phil, otonom araç yazılımlarının insanların yollarda neler yaptığına dair elde edilen gözlemlerden de yararlanarak güncellenmesi gerektiğini düşünüyor.  Phil, daha önce yaptığı konuşmalarda otonom araç yazılımlarının kalitesinin de henüz yetkili bir organ tarafından denetlenmediğini söylüyor.

Apple, Kaliforniya’daki otonom test aracı sayısını 27’ye çıkarmış, sonra bu sayıya 18 yeni araç daha eklemişti. Ayrıca şirket Volkswagen ile kendi kampüsü için otonom çalışan servis filosu oluşturmaya yönelik bir anlaşma imzalamıştı

Bu çalışmalar Apple’ın daha önceden duyurduğumuz kendi elektrikli aracı ve kendi entegre yazılımı ile beraber üretmeyi planladığı Titan kod adlı projesinin ufak bir parçası olabilir. Yaptığı son işe alımları da göz önüne alırsak yakın zamanda Apple’dan otonom araç konusunda yeni gelişmeler duyabiliriz. 

Kaynak: The Verge

Apple’ın sürücüsüz araçlarından biri iki hafta önce Silikon Vadisi civarındaki Sunyvale şehrinde dolaşırken ilk kez bir kazaya karıştı. Kaza yazılım değil arkadan gelen insan sürücülü araç kaynaklıydı. Carnegie Mellon Üniversitesi'nden Profesör Phil Koopman’a göre bu tip kazalardaki asıl sorun otonom araçların insanlar gibi gidememesi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği