Google’ın otonom aracı yine kazaya karıştı

Google'ın otonom araç teknolojisinin deneme sürüşleri için Kaliforniya'da seyahat eden Lexus marka araç, kırmızı ışıkta geçen bir otomobille çarpıştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın yazılımıyla çalışan sürücüsüz bir Lexus RX 450h modeli geçtiğimiz Cuma günü Kaliforniya Mountain View’da bir kazaya karıştı. Kırmızı ışıkta geçen bir aracın Google’ın aracına çarpması ile gerçekleşen kazada yaralanan olmadı. Google’ın aracı daha önce de yoldan geçen bir otobüsün kendisine yol vereceğini düşünerek yola çıkmış ancak otobüs yol vermeyince çarpışmaya sebep olmuştu.

Geçen haftaki kazanın ardından Google şu açıklamayı yayınladı:

“Bir Google aracı Phyllis caddesi üzerinden kuzey yönüne giderken, El Camino Real yönünden gelen bir başka araç, kırmızı ışıkta durmayarak bizim aracımıza sağ taraftan çarpmıştır. Bizim aracımız kavşağa girmeden önce 6 saniye boyunca kendisine yeşil ışık yandığı kaydedilmiştir. Kırmızı ışıklarda durulmadığı için her gün ABD’de binlerce kaza meydana geliyor. Bu kazaların yüzde 94’ü sürücü hatasından kaynaklanıyor. Biz de yolları daha güvenli bir hale getirmek için kurallara harfiyen uyan otomobiller geliştiriyoruz.”

Şoför kazaya engel olmaya çalıştı

Bölgedeki iki televizyon kanalı, Google’ın otonom aracının kaza esnasında kontrol dahilinde ve otonom sürüş modunda olduğunu ifade etti. Ancak Google’ın aracında bulunan sürücünün, kazadan hemen önce, diğer aracın kendilerine doğru geldiğini görünce kontrolü ele aldığı ve frene bastığı ifade edildi.

 

Kaza, ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın otonom araçların nasıl tasarlanması gerektiği ile ilgili hazırladığı kural listesinin açıklanmasından hemen sonra gerçekleşti. Ulaştırma Bakanlığı otonom araç üreticilerinin ve bu alanda çalışan teknoloji şirketlerinin güvenlik ve veri paylaşımı gibi konulara önem vermesi gerektiğini ifade etmişti.

Google her ay otonom araçlarının ne kadar seyahat ettiği, kaç aracın yola çıktığı ve yaşanan her türlü kaza ile ilgili raporları gönüllü olarak yayınlıyor.

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, ABD’nin otonom araç alanında lider konumda olmasını, ancak bunu yaparken trafikteki normal sürücülerin güvenliğinin de korunması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak: TechCrunch

Google'ın yazılımıyla çalışan sürücüsüz bir Lexus RX 450h modeli geçtiğimiz Cuma günü Kaliforniya Mountain View'da bir kazaya karıştı. Kırmızı ışıkta geçen bir aracın Google'ın aracına çarpması ile gerçekleşen kazada yaralanan olmadı. Google'ın aracı daha önce de yoldan geçen bir otobüsün kendisine yol vereceğini düşünerek yola çıkmış ancak otobüs yol vermeyince çarpışmaya sebep olmuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği