“Apple 2017’de Microsoft’u geçecek”

Araştırma şirketi Gartner'ın öngörülerine göre 2017'de satılan Apple işletim sistemli cihazlar, Windows cihazları tarihte ilk kez geride bırakacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araştırma firması Gartner’ın yaptığı tahminlere göre 2017 Apple’ın toplam cihaz sayısında Microsoft’u yakaladığı yıl olacak. 2016’da satılan 2,3 milyar cihazın yüzde 11,2’sini Windows işletim sistemi kullanan cihazlar oluştururken, Microsoft’un bu rakamları artırmakta zorlandığı görüldü.

“Apple patlama yapacak”

2016’da dört çeyrek boyunca sürekli kan kaybettiği görülen Apple için de aslında işler pek iyi gitmedi. Apple işletim sistemlerini (iOS, MacOS) kullanan cihazların miktarı bir önceki yıla göre yüzde 10 azalarak 248 milyon adette kalsa da 2017’nin şirket için yeniden yükseliş sağlayacağı düşünülüyor.

Microsoft’un bu yıl ulaştığı 260 milyon adet ürün satışında bir süre sabit kalması beklenirken Apple’ın 2017’de yüzde 8, 2018’de yüzde 3 ve 2019’da yüzde 3 olmak üzere sürekli rakamlarını artıracağı öngörülüyor. Satışlar tahmin edildiği gibi gerçekleşirse bu dönemin sonunda Apple, işletim sistemleri en fazla kullanılan ikinci şirket konumuna yükselecek. (Listede Android’in yüzde 60’ın üzerindeki rakamlarla ezici bir üstünlüğü olduğunu belirtmek gerek)

Microsoft’un yeni rotası

Microsoft’un yavaşlamasının en büyük sebebi, akıllı telefon pazarından çekilmiş olması. Bilgisayarlara göre daha sık yenilenen akıllı telefonlar, Apple gibi şirketlerin daha sık ve daha fazla miktarda ürün satmasına imkan veriyor. Microsoft yeni tanıttığı ürünleri ile masaüstü alanında sadece bir yazılım firması değil, donanım da üretip satan bir firma olarak bilinmek istediğini ortaya koymuştu. Yeni ürünleri övgüyle karşılanan şirket, özellikle kurumsal firmaların masaüstü bilgisayar ve işletim sistemini karşılama konusunda oldukça başarılı bir profil çiziyor.

Aslında şirketin profesyonel alandaki bu başarısının, özellikle LinkedIn’in de satın alınmasının ardından, Microsoft’a bir üstünlük kazandıracağı ve 1 trilyon Dolar’ın üzerinde değere sahip olan ilk şirket haline getireceği düşünülüyor. Ancak bu gelişmenin işletim sistemi ve cihaz satışından ziyade yenilikçi yöntemlerle oluşturulacak yeni iş kolları üzerinden gerçekleşeceği düşünülüyor.

Her ne kadar Gartner Apple’ın 2017’de patlama yapacağını gösterse de grafiklerde şirketin pazar payının düzenli bir şekilde azaldığı görülüyor. iPhone 6’dan bu yana müşterilerine çok yeni bir tasarım ya da özellik sunmayan Apple’ın 2017’de onuncu yılı şerefine özel bir akıllı telefon üreteceği ve satışlarını artırabileceği düşünülüyor. Beklentilerin ne kadar karşılanacağını, yılın ilerleyen dönemlerinde takip edip göreceğiz.

Kaynak: ComputerShare

İşletim sistemi yarışında Android açık ara lider durumda ancak ikincilik için Apple ve Microsoft arasında büyük bir rekabet var. Her iki şirketin de yüzde 10'un hemen üzerindeki rakamları daha önce hiç bu kadar yakın olmamıştı. 2016'da hem Apple hem de Microsoft bir önceki yıla göre daha fazla cihaz satmayı başaramadı. Ancak 2017'de Apple'ın kötü gidişata dur diyeceği ve önemli bir büyüme kaydedeceği düşünülüyor. Microsoft olduğu yerde saymaya devam ederken Apple'ın yeni cihazlarıyla işletim sistemi pazarında ikinciliği ele geçirmesi bekleniyor.

1 Yorum

  • Microsoft aslında Samsung Note serisinin yerini alabilecek kalemli bir Surface Phone ile piyasaya giriş yaparsa Androidten bıkan ve Iosu yetersiz bulan-sevmeyen kitleyi kendine çekebilir. Pazarı iyi okumaları lazım. İhtiyaçları belirlemede Ms akıllı bir firma olmuştur genelde.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği