Anzak askeri ile savaş sohbeti

1. Dünya Savaşı'nda, Çanakkale ve Fransa cephelerinde savaşan Anzak askeri Archie Barwick'in günlükleri Facebook Messenger chat botuna dönüştürüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook Messenger chat botlarını desteklemeye başladığından beri pek çok yaratıcı örnek karşımıza çıktı ancak bunların çoğunun amacı bazı günlük aktiviteleri otomatize ederek zamandan ve maliyetten tasarruf yapmaktı. News Corp Australia botlara yeni bir işlev kazandırarak kullanıcıları tarih hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Önceki projenin devamı

Geçtiğimiz yıl Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı anısına on adet Anzak askerinin günlüklerinden yola çıkarak bir sosyal medya hesabı açan ve tüm olayların üzerinden tam 100 yıl geçtiğinde, günlük girişlerini paylaşım olarak yayınlayan ekip bu yıl da bu askerlerden birini chat botuna dönüştürdü. Archie Barwick adlı Avustralyalı askerin detaylı şekilde yazdığı günlüğünü botun cevaplarını düzenlemek için kullanan ekip, kullanıcılara 100 yıl önce yaşamış biriyle sohbet etme imkanı sağlıyor.

Bir önceki yılki Çanakkale yenilgisinin ardından Fransa’ya gönderilen askerlerin arasında yer alan Archie Fromelles‘teki korkunç faciayı yeni atlatmış ve bir kaç gün içerisinde Pozieres katliamına şahit olacak. Yaklaşan savaştan nasıl korktuğunu ve evindeki yemekleri, içkileri, sporu ve ailesini ne kadar özlediğini anlatan Archie ile m.me/anzaclivearchie adresinden dertleşebilirsiniz. 22 Temmuz’da başlayan çatışmayla Archie’nin içinde bulunduğu ortamın ne kadar karmaşık hale geldiğini tecrübe edebilirsiniz.

Kullanıcıların desteği gerekiyor

Botu geliştirmek için Wit.ai konuşma teknolojisini kullanan Wizeline şirketi ve News Corp Australia, ziyaretçilerin özellikle Archie’ye sorular sormasını istiyor. Henüz tam olarak başarılı bir şekilde çalışmayan sistem ziyaretçilerin soruları ile daha etkili bir hale gelecek.

Archie’nin bugün hayatta olan akrabalarından, torunu Elizabeth Barwick projeden oldukça etkilendiğini belirterek internet kullanıcılarını bu deneyimi yaşamaya davet ediyor. Elizabeth kendi dedesinin her şeyi satır satır not etmeye fırsatı olduğunu ancak aynı savaşlarda yer alan pek çok kişinin bu şansı olmadığını belirterek, bu ortak geçmişin içerisinde herkesin kendi atalarından bir parça bulabileceğini belirtiyor.

AnzacLive projesi inovasyon, tasarım ve sosyal medya kullanımı konusunda üç farklı gazetecilik ödülüne layık görülmüştü.

Kaynak: Herald Sun

Article-Anzacstories-archie

News Corp Australia, bundan 100 yıl önce Birinci Dünya Savaşı'nda görev alan Anzak askeri Archie Barwick'in günlüklerinde anlattığı detaylı anılarını Facebook Messenger üzerinden kullanılabilen bir chat botuna dönüştürdü. Archie Messenger üzerinden yöneltilen sorulara, 100 yıl öncesinin Avrupası'ndan cevap veriyor. Çevresinde olan biteni ayrıntılarıyla aktaran Archie o dönemin şartlarını deneyimlemeyi sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği