Messenger botu sayısı 11 bine ulaştı

Facebook'un Messenger uygulamasının chat botlarını destekleyeceğini açıklayalı sadece bir kaç ay oldu ve platformdaki bot sayısı 11 bine ulaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook chat botu hedeflerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştı. F8 konferansında Facebook Messenger’ın chat botu desteğinin açıklanmasından sadece bir kaç ay sonra platform üzerinde çalışması için 11 bin bot üretildiği duyuruldu. Facebook ayrıca Messenger üzerinde botların çalışma şekline dair büyük geliştirmeler yaptığını da açıkladı.

Güncelleştirme ile birlikte botlara GIF ve diğer medya ürünlerini kullanma gibi yeni özellikler eklendi ve botların kullanım problemlerine çeşitli çözümler getirildi. Yeni hızlı cevap özelliği konuşmanın ilerleyişine göre uygun cevaplar önerecek. Böylece botların ¯\_(ツ)_/¯  şeklinde çaresiz hata mesajları göndermesi engellenmeye çalışılacak.

Facebook ayrıca kullanıcılara botlarla olan konuşmaları üzerinden daha fazla kontrol veriyor. Kullanıcılar eğer bir bottan bildirim gelmesini istemiyorsa botu sessize alabilecek. Kullanıcılar ayrıca bot geliştiricilerine yıldızlı oylama ve yorumlar ile direkt olarak geri bildirimde bulunabilecek.

Botlara yeni özellikler

Bot geliştiren şirketler ve geliştiriciler için Facebook botların yeteneklerini de artırıyor. Şirketler şimdi müşterilerinin hesaplarını Messenger hesapları ile birleştirebilecek. Eğer bir kullanıcı bu özelliği kullanmak isterse botlar müşterinin daha önceki profiline ve tercihlerine dayanarak kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilecek. Kişiselleştirme demişken, geliştiriciler ayrıca botlarına artık GIF, video, ses dosyası ve diğer eklentilerle daha fazla kişilik kazandırabilecek.

Facebook’un bot platformu büyüdükçe gelişmeler de birlikte geliyor. Şimdiden 11 bin’i bulan rakamın bot teknolojisi için kayıt yaptıran 23 bin geliştirici ile birlikte daha da büyümesi bekleniyor.

Bu geliştirmelerin kullanıcıların etkileşimini ne artırıp artırmayacağı ise başka bir konu. İlk dalga botlar büyük bir hayal kırıklığıydı ve Facebook’un gerçekleşmesini umduğu etkiyi yaratmadı. Hala önemli sayıda kullanıcı Facebook’un Messenger uygulamasını mesajlaşma için kullanmak istemiyor. Botlar için bu istek çok daha az.

Ancak güncelleştirmeler halihazırda bot geliştirenlerin çok fazla ihtiyaç duyduğu geliştirmeleri sağlamayı vaat ediyor. Belki de bu değişiklikler insanların botlara bir şans vermesi için yeterli olabilir.

facebook-chatbots1Facebook'un Messenger uygulamasını daha büyük bir platforma dönüştürme konusundaki adımlarından birisi olan chat botları şimdilik beklenen etkiyi yaratmasa da bu özellik hızla büyümeye devam ediyor. Platformdaki toplam bot sayısı 11 binin üzerine çıkarken hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için yeni özellikler eklendi. Botlar artık GIF, video, ses dosyası ve diğer eklentileri destekleyecek. Kullanıcılar da botları sessize alıp bildirim gelmesini engelleyebilecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği