Facebook’un F8 konferansında öne çıkanlar

Facebook'un yıllık geliştirici konferansı F8 bu yıl 18-19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi. Konferansta öne çıkan konular haberimizde.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un yıllık geliştirici konferansı F8 bu yıl 18-19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi. Konferansta öne çıkan konular şunlar:

Instagram’a çevrimdışı çalışma özelliği geldi

Instagram, uygulamayı internet erişimi olmadığı zamanlarda da kullanmak isteyen kullanıcıları için çevrimdışı çalışma özelliği geliştirdi. Böylece Android kullanıcıları, internete bağlandıkları zaman paylaşılmak üzere fotoğraf ve videolar hazırlayıp uygulamaya yükleyebilecek.

Facebook açık kaynak portfolyosunu genişletti

Facebook her ay bir milyardan fazla kişinin kullandığı kendi Android uygulamasını da geliştirmek için kullandığı Litho yazılım iskeletini açık kaynaklı yapacağını açıkladı. Litho Android üzerinde etkili kullanıcı arayüzü geliştirmek için kullanılıyor.

Facebook React VR ve React Fiber’ı kullanıma sundu

React VR, geliştiricilerin JavaScript yardımıyla yeni sanal gerçeklik deneyimleri oluşturmasını sağlayan yeni bir JavaScript iskeleti.

Öte yandan Facebook, kullanıcı arayüzü geliştirmek için kullanılan popüler JavaScript kütüphanesi React’i baştan yazdı. React Fiber adı verilen yeni kütüphane şimdiden Facebook.com üzerinde de kullanılıyor.

Facebook Messenger’a yeni özellikler eklendi

Yeni güncelleme Messenger’a QR kodu okuma özelliğinin yanı sıra, M adındaki sana asistanı da getiriyor. Ayrıca kullanıcılar delivery.com üzerinden yemek sipariş edebilecek ve sıra tabanlı oyunlar oynayabilecek.

Ayrıca botlar için de yeni özellikler geliştiren Facebook Messenger artık kullanıcıların bir bot ile grup konuşması yapmasına izin veriyor. Böylece bir chat botunun özelliklerinden grup olarak faydalanmak mümkün olacak. Öte yandan, yeni botlar keşfetmek isteyen kullanıcılar ‘keşfet’ sekmesini kullanarak daha önce haberdar olmadıkları botlara erişebilecek.

Facebook Analytics geliştirildi

Facebook, Analytics hizmetini otomatik veriler ve düzenlenebilir gösterge tablosu ile daha akıllı hale getirdi. Şirketin ortaklıklardan sorum Başkan Yardımcısı Ime Archibong konuşmasında Analytics, Facebook’la Giriş, ve Hesap Kiti ile ilgili bilgileri paylaştı.

Workplace olgunlaşıyor

Facebook’un yakın geçmişte kullanıma sunduğu profesyonel kullanıcılar için geliştirilen Workplace, yeni özellikleri ile amacına daha uygun hale getiriliyor.

Geliştiricileri Udacity eğitecek

Facebook’un geliştiricileri eğitmek için oluşturduğu topluluk tabanlı girişimi Developer Circles son dönemde düzenli bir şekilde büyüyor. Girişimin kuruluşunun yıl dönümünde Facebook Udacity ile yaptığı yeni ortaklık anlaşmasını açıkladı. Böylece geliştiriciler Udacity’den eğitim alabilecek.

Facebook üzerinden hesap kurtarma

Facebook diğer sitelerin şifreli hesap kurtarma jetonu göndererek kullanabildiği yeni hesap kurtarma aracı üzerinde gerçekleştirdiği yenilikleri tanıttı.

Kaynak: TechCrunch

 

Facebook'un yıllık geliştirici konferansı F8 bu yıl 18-19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirildi. Konferansta öne çıkan konular şunlar:

  • Instagram'a çevrimdışı çalışma özelliği geldi
  • Facebook açık kaynak portfolyosunu genişletti
  • Facebook React VR ve React Fiber'ı kullanıma sundu
  • Facebook Messenger'a yeni özellikler eklendi
  • Facebook Analytics geliştirildi
  • Workplace olgunlaşıyor
  • Geliştiricileri Udacity eğitecek
  • Facebook üzerinden hesap kurtarma

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği