Amsterdam otonom ‘bot’ üretecek

Kanallarıyla bilinen Amsterdam, ihtiyaç halinde köprü ya da sahil şeridini genişleten platformlar haline gelen otonom botlar üretmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amsterdam, beş yıllık araştırmanın ardından dünyanın ilk otonom botlarını, diğer bir deyişle ‘ro-bot’larını üretmeye hazırlanıyor.

İşin doğrusu, ‘ro-bot’ terimi daha önceden denizcilik alanında bir otonom yelkenli için kullanılmıştı. Yine de Amsterdam’ın yeni ro-bot programı daha ziyade Google’ın ve Uber’in otonom araçlarla yaptığı işe benziyor.

Amsterdam kanallarla dolu bir şehir olduğu için, dünyanın ilk otonom su taşımacılığı programının denenmesi açısından ideal bir yer.

Farklı işlevleri var

İş sadece taşımacılıkla bitmiyor. Bu ro-botlar birleşerek geçici köprüler oluşturabiliyor ya da iş çıkış saatleri ya da festival zamanları gibi yoğunluğun fazla olduğu zamanlarda sahil şeridini genişletebiliyorlar. Hatta suyun ortasında yükseltici bir platform görevi bile görebiliyorlar.

Program geçtiğimiz Pazar günü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Delft Teknik Üniversitesi (TUD), AMS Enstitüsü, Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi araştırmacıları tarafından duyuruldu.

Proje, 20 milyon avrosu MIT’den ve 5 milyon avrosu AMS Enstitüsü’nden olmak üzere toplamda 25 milyon avro (83 milyon lira) desteğe sahip.

MIT profesörlerinden Carlo Ratti, yaptığı açıklamada “Eşyaların ya da insanların taşınmasını sağlayan otonom botlar düşünün. Bir de talep üzerine oluşturulabilen üstelik birkaç saat içinde birleştirilip ayrılabilen geçici köprüler ya da platformlar hayal edin.” diyor.

Çevreye faydalı olacak

İlk ro-botlar ancak önümüzdeki sene Amsterdam kanallarında görülebilecek. Ro-botlar insanlara hizmet etmenin dışında, su ve hava kalitesi hakkında çevresel bilgi edinmede de faydalı olabilecek. Bu sayede her yıl Amsterdam’da kanallara düşen 12 bin bisiklet gibi, çeşitli yabancı maddenin temizlenmesine katkıda bulunabilirler.

Kaynak: Fortune

Coğrafi yapısı sebebiyle kanallarla dolu olan Amsterdam, otonom araç teknolojisine bir yenilik getirerek otonom bot üretmeyi planlıyor. ‘Ro-bot’ da denen bu botların asıl amacı eşyaların ya da kişilerin taşınması olacak. Ayrıca ihtiyaç halinde geçici köprülere ya da sahil şeridini genişletecek platformlara dönüşebilecekler. Botların diğer bir iyi yanı da su ve hava kalitesi hakkında bilgi toplayabilecek olması. Bu sayede kanallar, her yıl içine düşen binlerce bisiklet gibi, yabancı maddelerden arındırılabilecek.Bir yanıt

Yorumunuz: