Otonom gemiler açık denizlere çıkıyor

2017 yılının Ocak ayında Norveç’te inşasına başlanacak olan Hrönn adlı otonom gemi, dünyanın açık denizde çalışan ilk otonom gemisi unvanını alacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiliz Kraliyet Donanması’nın Thames Nehri’ndeki teftiş gemisi, Amsterdam kanallarında gezinen ‘Roboat’lar, Rolls-Royce’un kargo gemisi derken otonom gemiler gün geçtikçe hayatlarımıza daha çok girmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde de Büyük Britanya merkezli Automated Ships Ltd şirketi ve Norveç merkezli Kongsberg Maritime adlı şirket yaptıkları açıklamada, dünyanın açık denizde çalışacak olan ilk otonom gemisini yapmak üzere anlaştıklarını bildirdi.

‘Hrönn’ adı verilen bu hafif iş gemisi, araştırma için ya da açık denizdeki tesislere kargo ulaştırmak için kullanılacak. Geminin balık üretimi, bilimsel endüstri ve hidrografi endüstrisi gibi çeşitli alanlarda kullanılması da mümkün. Gemiyi kullanmak için insanlardan oluşan bir mürettebata gerek olmadığı için gemi, açık denizlerde yer alan tesislerin yakınına yerleştirilerek ihtiyaç halinde anında müdahalede bulunabilir.

Daha güvenli ve daha masrafsız

Automated Ships’in Genel Müdürü Brett A. Phaneuf “İnsansız gemilerin birden fazla avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Bu avantajlardan en önemlileri insan hayatını güvence altına alması ve üretim ve işletim masraflarını azaltması. İnsanları denizlerde birebir çalıştırmaktan ziyade onların otonom gemileri uzaktan denetlemesini sağlamak gemi işletmeciliği için yapılan masrafları önemli ölçüde azaltacak böylece denizcilik endüstrisinde bir devrim yaşanacak.” dedi.

Başlangıç aşamasında Hrönn tamamen otonom şekilde çalıştırılmaktan ziyade insanlar tarafından kontrol edilecek. Biraz zaman geçtikten sonra da tamamen otonom hale getirilecek.

Yine de şu an için geminin denize açılmasının önünde bazı engeller var; öncelikle bir süre deneme yapılması gerekiyor. Hrönn inşa edildikten sonra Trondheim fiyordunda denemeler yapılacak, bu sırada Norveç Deniz İşletmesi ve risk yönetimi şirketi DNV GL tarafından gözlemlenecek.

Hrönn’ün inşası 2017’nin Ocak ayında Norveç’te başlayacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse gemi 2018 yılı içinde kullanılmaya başlanacak.

Kaynak: New Atlas

Son yıllarda 'otonom gemi' tabirini sıkça duyar olmuştuk fakat Norveç’te 2017 yılının Ocak ayında inşasına başlanacak olan Hrönn adlı gemi açık denizde çalışacak olan ilk otonom gemi olarak tarihe geçecek. Hrönn, araştırma yapmak ya da açık denizdeki tesislere kargo ulaştırmak gibi işlerde kullanılacak. Gemiyi kullanmak için herhangi bir mürettebata ihtiyaç olmadığı için, geminin açık denizlerdeki tesislerin yakınına yerleştirilerek ihtiyaç halinde müdahalede bulunması da sağlanabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği