Amazon Echo bizi sürekli dinlemek istiyor

Amazon, akıllı asistanı Alexa'nın çevresindeki konuşmaları dinleyip anında öneriler sunduğu bir gelecek tasarlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon, aldığı yeni patentle Echo cihazlarının etrafında yapılan konuşmaları dinleyerek ürün ve hizmet önerilerini iyileştirmek istiyor.

Bu teknolojiyle şirket, akıllı asistanı Alexa‘yı kullanıcıların komutlarını yerine getiren hizmetkar bir yardımcıdan, çevresini sürekli dinleyerek aktif rol alan ‘birine’ dönüştürmek istiyor. Bunun nasıl çalışacağı patentte şöyle örneklendiriliyor: “Eğer kullanıcı telefonda bir restorana gitmek istediğinden bahsederse, daha konuşma bitmeden rezervasyon için öneri gönderilebilir.”

Amazon yaptığı açıklamada bu patentin geleceğe yönelik bir plan olduğunu belirtti.

Birçok şirket gibi yeni teknolojinin tüm olanaklarını keşfetmek için geleceğe yönelik patentler alıyoruz. Patent süreci yıllar sürüyor ve bu durum ürün ve hizmetlerimizdeki güncel gelişmeleri yansıtmıyor.

Şirket, Echo cihazlarında “Alexa”, “Echo” veya “computer” gibi uyandırma kelimeleri söylenmedikçe ses kayıtlarının Amazon’a gönderilmediğini ve kişiselleştirilmiş reklam amacıyla kullanılmadığını defalarca belirtti. Ancak bu patentle şirket, Facebook’un da uzun zamandır muzdarip olduğu komplo teorilerinin odağı olacak gibi gözüküyor. Hatta bu teoriler geçtiğimiz günlerde Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ün ifade verdiği ABD Kongresi’ne taşındı. Mobil uygulamada konuşmaların reklam amacıyla dinlenip dinlenmediği sorusuna Zuckerberg, bunların komplo teorisi olduğunu ve konuşmaları dinlemedikleri cevabını verdi.

İki şirket de kullanıcılar hakkında büyük miktarda veriye sahip. Facebook veya Amazon, beğendiğimiz gönderilerden yaptığımız alışverişlere kadar tuttukları bilgilerle bize korkutucu derecede isabetli öneriler yapabiliyor.

Kaynak: The Guardian

Amazon, Echo cihazlarının konuşmaları dinlemesini sağlayacak teknolojinin patentini aldı. Şirket bu patent ile akıllı asistanlarının etrafında yapılan konuşmaları dinleyerek ürün ve hizmet önerilerini iyileştirmek istiyor.

Bu teknoloji ile şirket, akıllı asistanı Alexa'yı kullanıcıların komutlarını yerine getiren hizmetkar bir yardımcıdan çevresini sürekli dinleyerek aktif bir rol alan hale dönüştürmek istiyor. Bunun nasıl çalışacağı patentte şöyle örneklendiriliyor: "Eğer bir kullanıcı telefonda konuşurken restorana ne kadar çok gitmek istediğinden bahsederse, kullanıcı hala konuşma sırasındayken rezervasyon yapması için bir restoran önerisi gönderilebilir."

Amazon bu teknolojinin geleceğe yönelik olduğunu söylese de, bu patent şirkete yönelik komplo teorilerini yalnızca arttıracak gibi gözüküyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği