Amazon’un akıllı hoparlörü kaydettiği sesleri bir yabancıya yolladı

ABD'de Amazon Echo sahibi bir çiftin kendi arasında yaptığı konuşma, bu yönde bir komut vermemelerine rağmen kaydedildi ve bir arkadaşlarına gönderildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birkaç hafta önce ABD’nin Oregon şehrinde bir kadın, eşinin iş arkadaşından gelen telefonla şaşkına döndü. Telefonun ucundaki kişi, kadına Amazon Echo akıllı hoparlörlerinin konuşmalarını kaydettiğini ve kendisine gönderdiğini söyledi. Ne kadın, ne de eşi Amazon Echo’ya böyle bir şey yapması için talimat vermişti. Echo da böyle bir eylem gerçekleştirdiğine dair hiçbir uyarıda bulunmadı.

Durumu Amazon’a bildiren kadın, şirketin olayı tamamen doğruladığını ve defalarca özür dilediğini söylüyor. Ancak kadın artık Amazon Echo cihazını kullanmak istemediğini söylediğinde Amazon kadına parasını geri vermeyi reddetti.

KIRO-7 haber sitesine konuşan Amazon yetkilisi bunun çok çok nadir görülen bir olay olduğunu söyledi. Amazon’un Ars Technica‘ya yaptığı açıklama ise bir komplo teorisi gibi. Açıklamaya göre Alexa öncelikle çiftin konuşması sırasında geçen bir kelimeyi ‘Alexa’ kelimesine benzetmiş ve aktif hale gelmiş. Daha sonra konuşmanın bir noktasında konuşanlardan birinin ‘kaydet’ dediğini duyup konuşulanları kaydetmiş. Diğer tüm basamaklar da bu şekilde Alexa’nın konuşmaları yanlış yorumlaması sebebiyle tek tek geçilmiş ve cihaz çiftin “konuşmamızı kaydet arkadaşımıza gönder” dediğini düşünerek bu eylemi gerçekleştirmiş. Ancak bu eylemler sırasında cihazın “… işlemini yapıyorum” şeklindeki sesli uyarılarının neden duyulmadığı bilinmiyor.

Amazon verilerimize talip

Amazon her ne kadar kullanıcılarının mahremiyetine önem verdiğini söylese de şirketin geçtiğimiz ay aldığı patent tam tersini söylüyor. Patente göre Amazon Echo cihazlar (ya da evinizdeki herhangi bir mikrofon), hedefli reklamlar üreten, önerilerde bulunan bir algoritmaya hizmet ederek günlük konuşmalarımızı reklam önerilerine çevirebilecek.

Özellikle Donald Trump yönetiminde dijital mahremiyet kurallarının gevşetilmesi ile birlikte ABD’de vatandaşlar artık verilerini yönetmek isteyen şirketlerin hedefi konumunda. AB’de ise kişisel verileri koruma kanunu sayesinde vatandaşlar üçüncü partilerin kendilerine ait verileri almasına karşı çıkabiliyor. Bu da Alexa’nın daha az restoran ya da ürün önerebilmesi demek.

Bu olaylar sırasında, arkadaşlarının konuşmasını mesaj olarak alan adam belki de en iyi öneriyi sunuyor: “Hemen Alexa cihazlarınızın fişini çekin!”

Kaynak: Futurism

Birkaç hafta önce ABD'nin Oregon şehrinde bir kadın, eşinin iş arkadaşından gelen telefonla şaşkına döndü. Telefonun ucundaki kişi kadına Amazon Echo akıllı hoparlörlerinin konuşmalarını kaydettiğini ve kendisine gönderdiğini söyledi. Ne kadın, ne de eşi Amazon Echo'ya böyle bir şey yapması için talimat vermişti. Echo da böyle bir eylem gerçekleştirdiğine dair hiçbir uyarıda bulunmadı. Durumu Amazon'a bildiren kadın, Amazon'un olayı tamamen doğruladığını ve defalarca özür dilediğini söylüyor. Ancak kadın artık Amazon Echo cihazını kullanmak istemediğini söylediğinde Amazon kadına parasını geri vermeyi reddetti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği