Amazon, akıllı asistanlı gözlük üretecek

Amazon, Alexa sesli asistan evrenini bir akıllı gözlükle genişletmeyi amaçlıyor. Gözlük şirketin ilk giyilebilir teknoloji ürünü olacak.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon, Alexa sesli asistan evrenini bir akıllı gözlükle genişletmeyi amaçlıyor. Şirketin ilk giyilebilir teknoloji ürünü olacak gözlük akıllı telefona bağlı olarak kullanılacak. Financial Times’ın haberine göre, kemik iletimi yöntemini kullanan gözlük sayesinde, kullanıcı kulaklık takmadan Alexa’nın sesini duyabilecek.

E-ticaret devi, akıllı ev donanımı setini, internete bağlı bir güvenlik kamerası ile de genişletmek istiyor. Amazon Echo ürünlerine bağlı sistem sayesinde kullanıcılar güvenlik kamerasının görüntüsünü, şirketin dokunmatik ekranlı ilk akıllı hoparlörü Echo Show üzerinden izleyebilecek. Amazon bu iddialar hakkında yorum yapmayı reddetti.

Akıllı ev pazarı Amazon’un elinde

Alexa, akıllı ev pazarında önemli bir yer edinerek Amazon’un önemli güçlerinden biri haline geldi. Şirketin geniş müşteri kitlesi artık ev sistemi sayesinde şirketle daha yakın ilişkiler kurabiliyor. Dijital asistan Amazon Fire tabletler üzerinden de kullanılabiliyor. Kullanıcılar Alexa ile bir şarkı çalabiliyor, filmi durdurabiliyor, ışıkları kısabiliyor ya da hava durumunu öğrenebiliyor.

Şu anda ABD’de akıllı ev pazarının yüzde 71’i Amazon’un elinde bulunuyor. Google Home hoparlörler yüzde 24 ile ikinci sırada. Apple’ın HomePod adlı akıllı hoparlörü ise bu yılın sonunda piyasaya sürülecek.

Akıllı asistan alanındaki başarıyı akıllı gözlükte yakalamak o kadar da kolay olmayabilir. Google, geçtiğimiz yıllarda Google Glass ile bu durumu acı bir şekilde tecrübe etmişti. Yüksek teknolojili gözlük insanlarda mahremiyetlerinin ihlal edildiği gerekçesiyle endişe uyandırmıştı. Son dönemde Snap’in geliştirdiği kameralı gözlük Spectacles iyi bir satış trendi yakalamıştı ancak o çılgınlık da artık sona ermiş gibi görünüyor.

Kaynak: CNet

Amazon, Alexa sesli asistan evrenini bir akıllı gözlükle genişletmeyi amaçlıyor. Şirketin ilk giyilebilir teknoloji ürünü olacak gözlük akıllı telefona bağlı olarak kullanılacak. Financial Times’ın haberine göre, kemik iletimi yöntemini kullanan gözlük sayesinde, kullanıcı kulaklık takmadan Alexa’nın sesini duyabilecek. Şirketin ayrıca internete bağlı bir güvenlik kamerası geliştirdiği ifade edildi. Amazon konuyla ilgili yorum yapmadı.Yorumunuz: