Amazon her yerde, her şeyle konuşmamızı istiyor

Amazon'un Berlin IFA 2018'de gerçekleştirdiği sunum tamamen sesle ve Alexa'nın sesli asistanı etrafında kurulan yeni endüstriyle ilgiliydi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon’un Berlin IFA 2018‘de gerçekleştirdiği sunum tamamen sesle ve Alexa’nın sesli asistanı etrafında kurulan yeni endüstriyle ilgiliydi. Amazon Akıllı Ev Başkan Yardımcısı Daniel Rausch, Alexa’nın tarihi ve gelişimini anlatırken Uzay Yolu dizisindeki sesli komutları örnek gösterdi. Rausch’a göre bugün Alexa sesli yetenekler platformu 50 binin üzerinde özel yeteneğe ve 20 binden fazla Amazon destekli cihaza sahip.

Amazon’un verileri on milyonlarca kullanıcının dijital dünyalarını yönetmek için Alexa ile etkileşim kurduğunu gösteriyor. Müşteriler Alexa’yı kullanarak müzik çalıyor, çevrimiçi alışveriş yapıyor, sorular soruyor, sesli aramalar yapıyor, randevularını kontrol edip değişiklikler yapıyor ve akıllı ev aletlerini, sistemlerini, cihazlarını kontrol ediyor.

“Bu daha başlangıç”

Ancak Rauch bunların sadece başlangıç olduğunu belirtiyor. “Gelecekle konuşmak: Ses, Günlük Deneyimleri Nasıl Genişletiyor ve Geliştiriyor” başlıklı konuşmada Rausch Amazon’un Alexa ve partnerlerini desteklemek için geliştirdiği başarılı büyüme modelini açıkladı. Amazon Echo’yu kullanıma sunduktan kısa bir süre sonra geliştirici desteğini de Alexa Skills Kit adıyla sundu. Skills Kit’e eklenen Smart Home API‘ı sayesinde geliştiricilerin akıllı ev platfromlarına Alexa ile uyumluluk özelliği eklemesi çok daha kolay oldu. Daha fazla cihaz Alexa’yla uyumlu hale gelince sesli kontrol konusunda kullanıcı talepleri de artmaya başladı. Böylece piyasa kendi kendini besledi.

Amazon ayrıca müşterilerin kendi Alexa yeteneklerini geliştirmeleri için Alexa Blueprints‘i bu yılın başında kullanıma sundu. Müşteri etkileşimi sadakat ve güveni beraberinde getiriyor. Ayrıca şirketin evin her odasında bir Alexa uyumlu cihaz iddiası da desteklenmiş oluyor.

Alexa’yla çalışan kazanıyor

Rausch IFA dinleyicilerine Alexa uyumlu ürünler geliştiren ve ‘Works With Alexa‘ (Alexa İle Çalışır) sertifikası olan şirketlerin nasıl büyüdüğünü rakamlarla gösterdi. Amazon’un verilerine göre, Alexa uyumlu cihazlar üreten şirketler, takip eden 9 aylık süre içerisinde yüzde 43 büyüme kaydetti. Ayrıca ‘Alexa İle Çalışır’ sertifikası alan ürünlerin satışının kısa sürede yüzde 53 arttığı belirtildi.

Rausch sunumunda hem genel olarak sesli kontrolün hem de özelde Alexa’nın büyümesi için çalışacaklarını dile getirdi: “Amazon Alexa üzerinden sesli iletişim yeteneklerini geliştirme konusunda yıllar harcadı ve bugün yüz binlerce geliştirici ve cihaz üreticisi Alexa’yla yeni deneyimler hazırlıyor. Sesli etkileşim konusunda müşteri etkileşimleri arttıkça, makine öğrenimindeki gelişmeler, yapay zeka ve bulut hizmetleri Alexa’nın sürekli artan yeteneklerine katkıda bulunuyor. Böylece cihaz üreticileri ve yetenek geliştiriciler için yeni fırsatlar doğuyor.”

Amazon daha önce Alexa’ya makine öğrenimi tabanlı CanFillIntentRequest adlı bir arayüz sunmuştu. Böylece kullanıcıların varlığından bile haberdar olmadığı yetenekler, talepleri gerçekleştirmek için kullanıcılara listelenebiliyor.

Alexa gelişmeye devam ediyor

Amazon Uygulamalı Bilim Müdürü Ruhi Sarıkaya, Alexa’nın geliştirilmekte olan yeteneklerini açıkladı. Bu yetenekler kullanıcının sesli platformla doğal dil kullanarak etkileşim kurmasını hedefliyor. Amazon bu sürece, sohbeti ‘pürüzsüzleştirme’ diyor.

Sarıkaya, Alexa yeteneklerine bağlam devamlılığı ve hafıza modu ekleneceğini belirtti. Rausch da sunumunda bu özelliklere yer vermişti. Bağlamsal Mod ve Devam Modu olarak adlandırılan bu özellikler sayesinde Alexa’yla konuşurken her cümleye ‘Alexa’ diye başlamanız ya da bahsettiğiniz bir anahtar kelimeyi sürekli tekrarlamanız gerekmeyecek. Örneğin “Elvis Presley Müzesi nerede?” diye sorduğunuzda Alexa size cevap verdikten sonra “Orada bugün hava nasıl?” diye sorduğunuzda Alexa Elvis Presley Müzesinin bulunduğu yerin hava durumunu sorduğunuzu anlayacak.

Rausch ayrıca Amazon’un otomobiller, oteller ve ofis hizmetleri ile birlikte çalışacak açık API’lar hazırladığını belirtti. Böylece Alexa’nın daha fazla alanda kullanılması hedefleniyor. Amazon partnerlerine, geliştiricilerine ve müşterilerine Alexa sesli platformu için ürünler geliştirmeleri konusunda yardımcı oluyor. Amazon özellikle 5G ile birlikte sesli kontrolün yakında en çok kullanılan arayüz olmasını bekliyor.

Kaynak: Digital Trends

Amazon'un Berlin IFA 2018'de gerçekleştirdiği sunum tamamen sesle ve Alexa'nın sesli asistanı etrafında kurulan yeni endüstriyle ilgiliydi. Amazon Akıllı Ev Başkan Yardımcısı Daniel Rausch, Alexa'nın tarihi ve gelişimini anlatırken Uzay Yolu dizisindeki sesli komutları örnek gösterdi. Rausch'a göre bugün Alexa sesli yetenekler platformu 50 binin üzerinde özel yeteneğe ve 20 binden fazla Amazon destekli cihaza sahip. Sesli komutun giderek büyüdüğünü anlatan Rausch bu süreçte Alexa'yla iş birliği yapan, Alexa ile uyumlu ürünler geliştiren şirketlerin hızlı bir büyüme kaydettiğini belirtti. Amazon Alexa'yı geliştirmeye ve büyütmeye devam edecek. Önümüzdeki dönemde otomobil, otel ve ofis hizmetleri gibi yeni alanlarda da Alexa'yı görebiliriz.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği