Alexa artık 60 bin ev aletiyle uyumlu çalışabiliyor

Amazon'un yaptığı açıklamaya göre Alexa bugün itibariyle 7 bin 400’den fazla markanın ürettiği 60 binin üzerinde akıllı ev aletiyle uyumlu çalışabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon’un sesli komutla çalışan asistanı Alexa, sesli asistanlar arasında popülerliğini yükseltiyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre Alexa bugün itibarıyla 7 bin 400’den fazla markanın ürettiği 60 binin üzerinde akıllı ev aletiyle uyumlu çalışabiliyor. Bu da Alexa’yı, piyasadaki en çok kişiye ulaşan asistan yapmış durumda.

Yeni gelişmelere bakıldığında Alexa’nın bir senede, ulaşılabilirliğini gözle görülür derecede artırdığı fark ediliyor. Sadece bir sene önce sadece 12 bin ev aletiyle uyumlu olan Alexa bu sayıyı, sekiz ay önce 20 bine çıkararak, yüzde 200’lük bir artış sağlamıştı.

Google Alexa’yı geriden takip ediyor

Alexa’nın en yakın rakibi Google ise Ekim 2018 rakamlarına göre 1000’den fazla markanın 10 bin akıllı aletiyle uyumluydu. Bu rakam şimdi yükselmiş olabileceği gibi yakın zamanda düşeceği kesin çünkü Google geçtiğimiz Google I/O etkinliğinde duyurduğu üzere yeni bir güvenlik girişimi başlatıyor ve buna göre daha önce Nest’le bağlanmayı mümkün kılan ‘’Works with Nest’’ programı bitirilecek. Bazı markalar ürünlerini yeni ‘’Works with Google’’ programına göre güncelleyeceklerini duyurmuş olsa da, bazı markalar da kullanım dışı kalmış olacak.

Her ne kadar Alexa daha fazla aygıtla uyumlu çalışsa da, yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre sesli asistanlar arasında en popüleri hala Google ve Siri. Bunda her iki markanın da akıllı telefonlara entegre çalışmasının büyük payı var. Alexa ise bu konuda hala rakiplerine yetişebilmiş değil.

Kaynak: Digital Trends

Amazon'un yaptığı açıklamaya göre Alexa bugün itibariyle 7 bin 400’den fazla markanın ürettiği 60 binin üzerinde akıllı ev aletiyle uyumlu çalışabiliyor. Sadece bir sene önce sadece 12 bin ev aletiyle uyumlu olan Alexa bu sayıyı, sekiz ay önce 20 bine çıkararak, yüzde 200’lük bir artış sağlamıştı. Her ne kadar Alexa daha fazla aygıtla uyumlu çalışsa da, yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre sesli asistanlar arasında en popüleri hala Google ve Siri. Bunda her iki markanın da akıllı telefonlara entegre çalışmasının büyük payı var. Alexa ise bu konuda hala rakiplerine yetişebilmiş değil.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği