AB, Uber’i bir ulaşım hizmeti olarak tanımladı

Avrupa Birliği üst mahkemesi, Uber'in bir ulaşım hizmeti olarak tanımlanmasına ve diğer taksi işletmecilerine uygulanan düzenlemelere tabi tutulmasına karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Birliği üst mahkemesi, Avrupa’daki diğer çevrimiçi işletmeleri de etkileyebilecek önemli bir kararla Uber’in bir ulaşım hizmeti olarak tanımlanmasına ve diğer taksi işletmecilerine uygulanan düzenlemelere tabi tutulmasına karar verdi.

Bir akıllı telefon uygulamasıyla araç kiralanmasına imkan sağlayan Uber, 2011 yılında kurulduğundan beri taksicilik sektöründe önemli değişikliklere sebep oldu. Şu anda yeryüzünde 600’den fazla şehirde Uber kullanılıyor. Verdiği hukuki savaşların sonuncusunda Uber, kendisinin müşteri ile sürücüler arasında sadece bir aracı olduğunu, bu yüzden AB’nin çevrimiçi hizmetler kurallarının kendisi için ağır şekilde uygulanmaması gerektiğini savunmuştu. Avrupa Adalet Mahkemesi, “Müşteriler ile profesyonel olmayan sürücülerin iletişim kurmasını sağlayan Uber hizmeti, ulaşım alanındaki hizmetlere giriyor. Bu yüzden üye ülkeler hizmeti bu şekilde değerlendirebilir.” şeklinde karara vardı.

Gig ekonomi açısından önemli bir karar

Uber’le ilgili alınan karar, gig ekonominin nasıl ilerleyeceğine dair ipuçları da barındırıyor. Örneğin, Deliveroo gibi yemek teslimatı yapan şirketlerin Avrupa’da nasıl düzenlemelere tabi tutulacağına dair fikir veriyor. Alınan kararın Uber’in Avrupa’daki etkinliklerine hemen etki etmesi beklenmiyor. Ağustos ayında göreve başlayan Uber CEO’su Dara Hosrovşahi, Çarşamba günü attığı bir tweette, “Alınan karar bizim için yenilgi anlamına gelmiyor. Ulaşım kanunlarına uymak ve profesyonel sürücülerle çalışmak üzere Avrupa Birliği’ndeki yaklaşımımızı zaten değiştirmiştik. Uber daha fazla Avrupa vatandaşına uygun fiyatlı ulaşım imkanı sağlamak için Avrupa Birliği hükümetleriyle iş birliği yapmayı sürdürecek.” dedi.

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği durumdan memnun

Taksi kuruluşlarının da dahil olduğu Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU), aynı hizmeti verdikleri şirketle en sonunda eşit şartlar altında değerlendirilecekleri için Uber’le ilgili kararı büyük bir memnuniyetle karşıladı. Birliğin Yolcu Taşıma Müdürü Oleg Kamberski, “Hem geleneksel hem de yeni nesil ulaşım hizmeti sunan sağlayıcıların eşit şartlar altında değerlendirilmesini sağlarken hizmet kalite standartlarını da karşılayan bir çözüm bulmak çok önemliydi.” dedi.

Avrupa Birliği kanunları, çevrimiçi hizmetleri usulsüz kısıtlamalardan koruyor. Ayrıca ulusal hükümetler çevrimiçi hizmetleri düzenleyen tedbirlerle ilgili Avrupa Komisyonunu bilgilendirmek zorunda böylece Avrupa Komisyonu düzenlemelerin orantısız veya ayrımcı olup olmadığına karar verebiliyor.

Fakat ulaşım sektörü bu süreçten muaf tutuluyor. Teknoloji sektörü, alınan kararın Uber’den çok gelecek nesil girişimleri etkileyeceğini öne sürüyor. Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Derneği Başkan Yardımcısı Jakob Kucharczyk, “Alınan kararın çevrimiçi aracılara uygulanan uyumlu AB kurallarını tehdit edeceği konusunda endişeliyiz. Bu kuralların amacı çevrimiçi girişimlerin Avrupa Birliği’nde daha geniş çaplı bir ölçeklenebilirlik ve rekabet elde etmesini sağlamak. Fakat son alınan karar, Avrupa Birliği’nin bütünleşik bir dijital piyasa kurma hedefini baltalamış oldu.” dedi.

Kaynak: Reuters

Avrupa Birliği üst mahkemesi, Uber'in bir ulaşım hizmeti olarak tanımlanmasına ve diğer taksi işletmecilerine uygulanan düzenlemelere tabi tutulmasına karar verdi. Alınan kararın Uber'in Avrupa'daki etkinliklerine hemen etki etmesi beklenmiyor. Ağustos ayında göreve başlayan Uber CEO'su Dara Hosrovşahi, Çarşamba günü attığı bir tweette, "Alınan karar bizim için yenilgi anlamına gelmiyor. Ulaşım kanunlarına uymak ve profesyonel sürücülerle çalışmak üzere Avrupa Birliği'ndeki yaklaşımımızı zaten değiştirmiştik. Uber daha fazla Avrupa vatandaşına uygun fiyatlı ulaşım imkanı sağlamak için Avrupa Birliği hükümetleriyle iş birliği yapmayı sürdürecek." dedi. Taksi kuruluşlarının da dahil olduğu Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU), aynı hizmeti verdikleri şirketle en sonunda eşit şartlar altında değerlendirilecekleri için Uber'le ilgili kararı büyük bir memnuniyetle karşıladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği