Daimler Blacklane’e de yatırım yaptı

Alman otomotiv şirketi Daimler, araç kiralama şirketi Blacklane'e yatırım yaparak Uber'e rakip olabilecek hizmetlerine bir yenisini ekledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alman araç kiralama servisi Blacklane şimdiye kadarki en büyük yatırım turunu gerçekleştirdi. Bu yatırım turunda ilginç olan ise en fazla yatırımın, daha önce de bu şirkete yatırım yapmış olan Daimler firmasından gelmesiydi. Daimler, Blacklane’in global çalışmalarını artırmasını istiyor.

Daimler bugüne kadar ulaşım hizmetleri konusunda oldukça aktifti. Şirket geçtiğimiz hafta ‘mytaxi’ adlı araç çağırma hizmetinin Birleşik Krallık’taki Hailo ile birleştirerek Avrupa’da hizmet verdiği alanları genişletti.

Uber’in yasalara uyumlu alternatifleri

Peki Blacklane, mytaxi ve Hailo‘nun ortak noktası ne? Bu servisler Uber’in düzenleyici kuruluşlarla yaşadığı problemleri yaşamadan Uber’e rakip olabilir.

Blacklane aslında geleneksel, şoförlü limuzin servisinden çok da farklı değil. Şirket sadece sigortalı, profesyonel sürücüleri çalıştırıyor ve genellikle kurumsal şirketlerin çalışanlarına ya da tatile çıkan kişilere uygulama üzerinden havaalanından taksi kiralama hizmeti sunuyor.

Mytaxi ve Hailo, Uber’e daha çok benziyor ancak bu hizmetler de geleneksel taksilerin çağrıldığı bir portal görevi görüyor. Bu şirketler de düzenleme kuruluşları ile bazı sürtüşmeler yaşadı ancak hiçbiri Uber’in yaşadığı problemlerle aynı boyutta değildi.

“Stratejimizin bir parçası”

Daimler Finansal Hizmetleri CEO’su Klaus Entenmann, pazartesi günü yaptığı açıklamada “Müşterilerimize esnek ve yenilikçi ulaşım hizmetleri sunmak istiyoruz. Küresel bir profesyonel sürücü hizmeti olarak Blacklane’e yaptığımız yatırım, bu stratejinin önemli bir parçası.” şeklinde konuştu.

Bu yatırım turunun büyüklüğü konusunda net bir rakam söylenmiş değil ancak toplam yatırımın 20 milyon doların üzerinde olduğu sanılıyor.

Blacklane pazartesi günü yaptığı açıklamada yeni yatırımların dünyanın dört bir yanında hizmet verebilmek amacıyla kullanılacağını, özellikle Asya-Pasifik ve Orta Doğu pazarlarına yatırım yapılacağını belirtti. Bu servis şu anda 50 ülkede, 200’ün üzerindeki şehirde 400 havaalanında kullanılabiliyor.

Şirket ayrıca yatırımlardan elde edilen paranın bir kısmıyla da uygulamasını ve teknolojisini geliştireceğini, seyahat endüstrisinde daha fazla anlaşma imzalayacağını ve Berlin’deki ana merkezin ekibini genişleteceğini açıkladı.

Kaynak: Fortune

Almanya'nın en önemli otomotiv şirketlerinden Daimler, araç kiralama şirketi Blacklane'e yatırım yaptı. Daha önce mytaxi ve Hailo şirketlerini birleştirerek Avrupa'da geniş bir bölgede hizmet veren şirket, Blacklane'i de kendi hizmetleri arasına dahil ederek araç çağırma hizmetlerinde söz sahibi olmayı amaçlıyor. Bu şirketlerin mevcut yasalara uyumlu olarak sigortalı işçiler çalıştırması da Daimler'e Uber karşısında önemli bir avantaj sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği