2016’da internet ve teknoloji trendleri

20 yıldır internet ve teknoloji trendleri konusunda yıllık çalışmalar hazırlayan Mary Meeker bu yılki sunumunu gerçekleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

1995’ten bu yana teknoloji ve internet alanında yıllık trendleri yayınlayan Mary Meeker ve şirketi Kleiner Perkins Caufield & Byers (KPCB) bu yılın trendleri için 213 slaytlık bir sunum hazırladı.

[slideshare id=62593113&doc=internettrends2016v20160531mainv03-160531212945]

Sunumda pek çok konuya dikkat çeken Meeker’ın odak noktası ise büyümenin yavaşlamasıydı. Geçtiğimiz 20 yılda internetin ve bilgisayarların hayatımıza girmesiyle gitgide büyüyen teknoloji sektörü Meeker’ın raporuna göre yavaş yavaş duraklama dönemine giriyor.

Dünya teknolojiye doydu

Geçtiğimiz dönemlerde de ekonomik kriz gibi dış etkenler dolayısıyla yavaşlayan büyümenin şu anda duraklamaya girmesinin sebebi, ulaşılabilecek insanların çoğuna ulaşılmış olması. Şu anda teknolojiyi yakından takip etmeyen, internet ve teknoloji kullanmayan nüfusun çoğunluğu bu alanda yeterli kaynaklara sahip olmayan fakir ülkelerdeki insanlar. Bu da büyümenin artmasının önünde büyük bir engel.

Örneğin geçtiğimiz yıl akıllı telefon satışları yüzde 21 arttı. Ondan önceki yıl bu oran yüzde 31’di. Bu yılın sonunda oranların daha da düşmesi bekleniyor. Apple’ın açıkladığı ilk çeyrek rakamlarından da iPhone satışlarının önceki yıllardaki büyümeyi yakalayamadığını ifade etmiştik. Benzer şekilde geçtiğimiz yıl toplam internet kullanıcısı sayısı sadece yüzde 9 arttı. Bu rakamlar piyasanın artık teknoloji ürünlerine doymaya başladığının göstergesi. Neredeyse herkesin bir akıllı telefonu ve bilgisayarı var ve bu kullanıcılar ürünlerini yenilemek için daha uzun süre bekleyecek.

Reklam için alternatif çözümler gerekli

Bir başka önemli nokta da internet üzerinden verilen reklamlar. İnternet artık bir reklam mecrası olarak kabul görmüş durumda ve geçtiğimiz yıl internet reklamlarında yüzde 20’lik bir büyüme görüldü. Bu yüzde 20’lik büyümenin ise yüzde 66’sı mobil reklamlar alanında gerçekleşti. Masaüstü reklamları sadece yüzde 5 büyüme gösterdi.

Reklam engelleme uygulamalarının ve reklam engelleyen tarayıcıların yaygınlaşması da Meeker’ın konuşmasının önemli noktalarından biriydi. Meeker reklam engellemedeki büyümenin çok ciddi seviyelere ulaştığını ve reklam verenler için artık daha kaliteli reklamlar hazırlamanın vaktinin geldiğini belirtiyor. Videolu reklamların yükselişte olduğunu gösteren rapor, bu reklamların beklenen etkiyi yaratmakta zorlandığının da altını çiziyor.

Sesli komutlar ve mesajlaşma

Sunumun bir başka dikkat çeken noktası da sesli komutların ve sesli aramanın hızla yükselmesiydi. Google’ın sesli arama sisteminin sessiz bir ortamda bir insanın algılama yeteneğine ulaştığını ve yüzde 99 doğru algıladığını belirten Meeker, önümüzdeki 5 yılda internette yapılan aramaların yarısının sesli ya da görselli aramalar olacağını, klavye ile giriş yapmanın yavaş yavaş azalacağını tahmin ediyor.

Son olarak mesajlaşma uygulamalarının büyümesine değinen sunumda yeni fonksiyonlarla birlikte artık mesajlaşma uygulamalarının akıllı telefonlarda ana ekranın işlevini yerine getirmeye başlayabileceği ifade ediliyor. Yani akıllı telefonla bir işlem yapmak istediğimizde ana ekrana bakmak yerine mesajlaşma uygulamasını açıp işlemimizi oradan gerçekleştirmeye çalışacağız.

Meeker’ın sunumunun tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

mary meeker

Ünlü analist Mary Meeker, 2016'nın internet ve teknoloji trendleri üzerine hazırladığı sunumunu gerçekleştirdi. Sunumun en dikkat çeken noktası, sektörde tüm alanlarda büyümenin yavaşlamaya başlaması ve bir duraklama dönemine girilmesi oldu. Meeker ayrıca reklamların mobile yöneldiğini ancak reklam engellemenin de hızla arttığını belirtti. Ek olarak, sesli komutların ve sesli aramanın büyümesinden bahseden Meeker, mesajlaşma uygulamalarının kapsamının artmasının akıllı telefon kullanımını değiştirebileceğine değindi.

2 Yorum

  • Mary Meeker müthiş bir sunum gerçekleştirmiş gerçekten. Özellikle “dünya teknolojiye doydu” ve “klavye ile giriş yapmanın yavaş yavaş azalacağı” öngörüleri etkileyici. Klavye ile girişin bir adım ötesinde tahmin yürütecek olursak önümüzdeki yıllarda facebook, twitter, instagram timelinelarında dolaşmak, yorumlara beğenilere bakmak için sesli komutları kullanacağız. Facebook’un geliştirdiği “Deep Text” ve entegre edeceği botlarla yakında telefonlarda dokunma bağımlılığı ortadan kalkacak. Güzel konu amirim bir tahmin de sen yapmalısın gerçi Digital Age Summit’16 da “Marka çağının sonu gelecek” demiştin ancak daha geniş bir tahmin bekliyoruz selamlar..

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği