Mary Meeker’ın internet trendleri raporu yayımlandı

İnternetle ilgili en önemli istatistikleri veren yıllık rapora göre dünya nüfusunun yarısından fazlası internet kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternet dünyasının önemli trendlerini sıralayan ve her sene merakla beklenen Mary Meeker Raporu, Code Konferansı kapsamında paylaşıldı. 333 sayfalık bir sunum olarak paylaşılan raporda geçtiğimiz senenin en önemli internet trendleri ve bu trendlerin önümüzdeki sene için ne önem taşıdığına dair yorumlar yer alıyor. ‘’İnternetin kraliçesi’’ olarak tanınan Mary Meeker’in raporunda öne çıkan bazı maddeler şunlar:

 • Geçtiğimiz sene dünyanın yüzde 51’i yani 3,8 milyar insan internet kullanmış. Bu rakam 2017’de yüzde 49’du (3,6 milyar kişi).
 • Geçtiğimiz hafta itibariyle dünyanın en değerli 10 markasından yedisi teknoloji markalarıydı.
  1. Microsoft
  2. Amazon
  3. Apple
  4. Alphabet
  5. Berkshire Hathaway
  6. Facebook
  7. Alibaba
  8. Tencent
  9. Visa
  10. Johnson & Johnson
 • E-ticaret bugün perakende satışlarının yüzde 15’ini kapsıyor. Geçtiğimiz yıla nazaran yükselişi yavaşlasa da, normal ticaretten çok daha önde olmasıyla dikkat çekiyor.
 • Müşteri kazanım maliyetleri – yeni müşteri çekmek için gerekli pazarlama harcaması – artıyor. Bu sürdürülemez bir durum çünkü bazı durumlarda harcamalar müşterilerin uzun vadede getireceği geliri de aşıyor. Meeker müşteri kazanmanın, ücretsiz deneme süreleri gibi, daha ucuz yollarını denemeyi öneriyor.
 • Hedef odaklı reklamcılığı zor günler bekliyor. Özellikle Facebook ve Apple gibi firmaların güvenlik ve gizlilik politikalarına dair baskılar ve GDPR etkisi gibi düzenlemeler yüzünden.
 • Amerikalılar 2018’de günde 6,3 saatle dijital medya ile hiç olmadığı kadar fazla zaman harcıyorlar. Yani 2017’de harcadıkları zamandan yüzde 7 daha fazla. Cep telefoları gibi taşınabilir cihazlarda geçirilen zaman artarken, masaüstü bilgisayarlar başında harcanan zaman düşüşte.
 • ABD dışında konumlanan teknoloji şirketleri, özellikle erişim, teslimat ve ödemeler konusunda epey yenilikçi bir sene geçirmişler.
 • Daha hızlı bağlantı ve daha iyi telefon kameralarına doğru ilerledikçe insanlar giderek daha çok görüntü aracılığıyla iletişim kuruyor. Eskiden sırf metin üzerine kurulu Twitter gönderilerinin yüzde 50’sinden fazlası resimler, video veya diğer medya içerikli paylaşımlar içeriyor.
 • Gizlilik sorununun önemli bir satış unsuru haline gelmesiyle, çevrimiçi iletişimlerin giderek daha güvenli olacağı tahmin ediliyor. Örneğin bu yılın ilk çeyreğinde bile küresel web trafiğinin yüzde 87’nin şifrelendiği görülüyor. Bu oran üç sene öncesinde yüzde 53’tü.
 • En değerli 25 markanın yüzde 60’ı birinci ya da ikinci kuşak göçmenler tarafından kurulmuş. Bu markalar geçtiğimiz sene 1,9 insana istihdam sağlamış. Bu da ABD’nin yeni göçmen yasalarının teknoloji sektörünü kötü etkileyebileceğini gösteriyor.
Kaynaklar: Vox, Axios.

İnternet dünyasının önemli trendlerini sıralayan ve her sene merakla beklenen Mary Meeker raporu, Code Konferansı’nda paylaşıldı. 333 sayfalık bir sunum olarak paylaşılan raporda geçtiğimiz senenin en önemli internet trendleri ve bu trendlerin önümüzdeki sene için ne önem taşıdığına dair yorumlar yer alıyor. Raporda dünya nüfusunun yarısından fazlasının internet kullanıyor oluşu, insanların giderek daha az yazılı ve daha çok görüntülü iletişim kurduğu, yılın en değerli markalarının 10'da 7'sinin teknoloji şirketleri olması gibi ilginç bilgiler var.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği