Zuckerberg hastalıkları yok etmek istiyor

Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan tarafından kurulan Biohub adlı projenin amacı, çiftin çocuklarının yaşam süresi içinde tüm hastalıkları yok etmek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan geçtiğimiz Eylül ayında Biohub adında 3 milyar dolarlık bir projeyi hayata geçirdi. Chan Zuckerberg Girişimi tarafından başlatılan projenin amacı, çiftin çocuklarının yaşam süresi içinde dünyayı hastalıklardan kurtulmuş bir yer haline getirmek.

Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinden Biohub bilim ekibinin bir fotoğrafını paylaşan Zuckerberg şu açıklamalarda bulundu:

“Bugün bilim ekibimizle nörobilim, hücre biyolojisi ve veri paylaşımı gibi konularda güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

Dünyadaki bütün hastalıkları çocuklarımızın yaşam süresi içinde yok etmek büyük bir hedef ancak ulaşılabilir. Geçtiğimiz yüzyıla baktığımızda her yıl başına ortalama insan ömrünün çeyrek yıl arttığını görüyoruz. Bu şekilde ilerlemeye devam edersek bu yüzyılın sonunda ortalama insan ömrü 100 yılın üzerine çıkabilir. Bunu başarmak için de, bugün 100 yaşına kadar yaşamamıza engel olan hastalıklara bir çözüm üretmemiz gerekiyor. Bilim ve teknoloji ilerledikçe bunu başarmak için önemli bir şansımız var.”

Ekip hedefe ulaşılacağına inanıyor

Girişimin bilim ekibinde Stanford, UC Berkeley, UCSF gibi üniversitelerden uzmanlar yer alıyor. Ekibin başında ise Rockefeller nörobilimcisi Dr. Cori Bargmann bulunuyor. Bilinen tüm hastalıkları ortadan kaldırmak için çok geniş çaplı araştırmalar yapılması gerekiyor. Biohub da bu araştırmaları gerçekleştirmek için çalışmalar yürütüyor. Hedef kulağa biraz abartılı gelebilir ama geçtiğimiz 100 yıldaki gelişmeleri göz önünde bulunduran ekip bu hedefe ulaşılmasının da mümkün olduğunu düşünüyor.

Bulaşıcı Hastalık Girişimi‘nin yanı sıra Biohub ayrıca Hücre Atlası adlı bir projeyi de yürütüyor. İnsan vücudundaki tüm hücrelerin bir haritasını çıkarmayı hedefleyen milyon dolarlık proje, insanlara hücresel seviyede saldıran pek çok hastalığın daha iyi anlaşılması ve tedavi edilmesi için önemli bir rol oynayacak.

Şirketin web sitesinde şu ifade yer alıyor: “Bu savaşların kazanılması gerekiyor ve biz Biohub’da direniyoruz.”

Kaynak: Futurism

Eylül ayında eşi ile birlikte Biohub adlı projeyi başlatan Mark Zuckerberg, bu yüzyılın sonuna kadar bilinen tüm hastalıkların tedavi edildiği bir dünya yaratmak istiyor. Hedef olarak çocuklarının yaşam süresi içinde tüm hastalıkları ortadan kaldırmak isteyen Zuckerberg, ortalama yaşam süresinin bu yüzyılın sonuna doğru 100 yılı aşacağını düşünüyor. Zuckerberg bu hedefe ulaşmak için de bugün 100 yaşına ulaşmamızı engelleyen hastalıkların çözüme kavuşturulmuş olması gerektiğini düşünüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği