Chan – Zuckerberg İnisiyatifi politik çalışmalara milyonlarca Dolar harcıyor

Mark Zuckerberg söylentileri doğru çıkartıp 2020 seçimlerine adaylığını koyacak mı bilinmiyor, fakat Zuckerberg'in belirli sıkıntıları çözmek istediği kesin.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mark Zuckerberg söylentileri doğru çıkartıp 2020 seçimlerine adaylığını koyacak mı bilinmiyor, fakat Zuckerberg’in belirli sıkıntıları çözmek istediği kesin. Bu hafta VICE’ta yayımlanan bir yazıya göre, 2015 yılında eşiyle beraber kurdukları Chan Zuckerberg İnisiyatifi (CZI) şimdiye dek iki politik sebep için 45 milyon Dolar harcadı. Bu sebeplerin, hapislik ve konut sorunları üzerinden yapıldığı belirtiliyor. Nitekim inisiyatifin eğildiği üç konu var: eğitim, adalet-fırsat ve bilim.

Yakınları reddediyor

Zuckerberg‘in etrafındaki herkes kendisinin ABD başkanı olmak gibi bir amacı olmadığının altını çizilirken bir yandan da CZI’ın şeffaf olmadığı söyleniyor. Küçük bir not: CZI şeffaf olmak zorunda değil, çünkü bir vakıf olarak değil limited şirket (llc) olarak kuruldu. Dolayısıyla halka açık bir liste veya bilgi paylaşımı yapılmasa da CZI ve Zuckerberg‘in Facebook sayfasından fonlarla ilgili paylaşımlar yapıldı. VICE tarafından hazırlanan yazı da bu duyuruların göz önüne alınmasıyla yapıldı. Örneğin bilinenlerden birkaçı şöyle:

  • CZI, Bay Area‘daki konut krizini hafifletmek için 3,6 milyon Dolar bağışladı.
  • Measures for Justice isimli adalet organizasyonu için hibe verildi.
  • Eylül ayında, hastalık tedavileri için –önümüzdeki 10 yılda- 3 milyar Dolar harcanacağı açıklandı.
  • Çocuk Doktoru Chan ‘güzel bir gelecek inşa etmek için‘ CZI üzerinden bir araştırma tesisi kurulması için yatırım yaptı.

Gittikçe büyüyorlar

CZI şu anda dünyanın en iyi finanse edilen vakıf benzeri kuruluşu. Onlara en yakın olan isim ise Bill ve Melinda Gates’in vakfı. Yaklaşık 200 kişinin çalıştığı CZI’da çok iddialı isimler bulunuyor:

Kaynak: Mashable

Mark Zuckerberg söylentileri doğru çıkartıp 2020 seçimlerine adaylığını koyacak mı bilinmiyor, fakat Zuckerberg'in belirli sıkıntıları çözmek istediği kesin. Bu hafta VICE'ta yayımlanan bir yazıya göre, 2015 yılında eşiyle beraber kurdukları Chan Zuckerberg İnisiyatifi (CZI) şimdiye dek iki politik sebep için 45 milyon Dolar harcadı. Bu sebeplerin, hapislik ve konut sorunları üzerinden yapıldığı belirtiliyor. Nitekim inisiyatifin eğildiği üç konu var: eğitim, adalet-fırsat ve bilim.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği