Zor iğrenenler, Tinder’ı seks partneri bulmak için kullanıyor

Türk araştırmacıların gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre, iğrenme duygumuz, partner bulma uygulaması Tinder'ı kullanma tarzımızı etkiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Türk araştırmacıların gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre, iğrenme duygumuz, internet üzerinden partner bulma uygulaması Tinder’ı kullanma tarzımızı etkiliyor.

Araştırmanın yazarlarından Koç Üniversitesi Araştırma Görevlisi Barış Sevi “Son dönemde sosyal psikoloji araştırmaları sıkça sosyal ağlar ve uygulamaları üzerine odaklanıyor. Ancak Tinder geniş çevrelerce kullanılan bir partner bulma uygulaması olmasına rağmen üzerinde yeterince çalışma yapılmış değil. Bu alanda, atlayamayacağımız bir araştırma eksikliği bulunuyordu ve gelecekte de bu boşluğun kesinlikle doldurulacağını düşünüyoruz.” dedi.

Evrimsel psikoloji- cinsel davranış ilişkisi

Sevi konuşmasına şöyle devam etti: “Tinder gibi bir konuda bir başlangıç noktası bulmak oldukça zor. Bu uygulamadaki davranışlarımızla ilgili olarak çok fazla muhtemel araştırma sorusu var. Tinder bir ‘ilişki bulma uygulaması’ olarak biliniyor biz de bu sebeple araştırmamızda seks amaçlı ilişkilere yoğunlaşmaya karar verdik. Cinsel davranış, evrimsel psikolojide sıkça incelenen bir konu. Biz de evrimsel geçmişimizin 21. yüzyılda kullandığımız bir uygulamaya etkisi olup olmadığını görmek istedik.”

Personality and Individual Differences (Kişilik ve Bireysel Farklılıklar) adlı dergide yayınlanan araştırmada, ABD’den 163 Tinder kullanıcısı ile çalışıldı. Araştırmacılar, cinsel iğrenme hassasiyeti düşük olan (zor iğrenen) ve sosyoseksüelliği yüksek olan Tinder kullanıcılarının, uygulamayı seks amaçlı ilişkiler kurmak için kullanma olasılığının daha yüksek olduğunu tespit etti.

Cinsel iğrenme hassasiyeti düşük olan katılımcılar, iki kişinin sevişme seslerini duymanın kendilerini rahatsız etmeyeceği gibi ifadelerde bulundu. Ayrıca yüksek sosyoseksüellik skoruna sahip kişiler, bağlılık ve kısıtlama içermeyen cinsel birliktelikler hakkında daha olumlu görüşlere sahipti. Bir başka deyişle, bu kişiler “aşk olmadan da sevişilebilir” gibi ifadeleri onaylamaya daha yatkındı.

Tarih öncesi duygularımız, bugünü de etkiliyor

Sevi, “Ana bulgularımız, insanların cinsel iğrenme seviyelerinin ve seks için ilişki kurmaya karşı bakış açılarının, Tinder’ı seks partneri bulmak için kullanmalarını etkilediği yönünde. Ancak araştırmamızdan çıkarılması gereken sonucun, milyarlarca yıl önce geliştirdiğimiz altı temel duygumuzdan biri olan iğrenmenin, bugün bir akıllı telefon uygulamasını nasıl kullandığımızı etkileyebildiğidir. Bu, evrimsel teorilerin, bugünün teknolojik yaşam tarzını bile açıklamaya yardımcı olabileceğinin güçlü bir kanıtı.” diyor.

İğrenme duygusu, ilk olarak insanların, hastalıklara hatta ölüme yol açabilecek atıklardan ve kirlilikten uzak durmasını sağlamak için gelişti. Ancak araştırmalar, iğrenme duygumuzun ahlak duygusuyla da yakın bir ilişki içerisinde olduğunu gösteriyor. Ahlaki bulmadığımız eylemlere karşı da bir tiksinme hissediyoruz.

Daha fazla araştırma gerekli

Sevi araştırmanın bazı eksiklikleri bulunduğunu da kabul ediyor: “İki muhtemel eksiklik; genellenebilirlik ve nedensellik konuları. Tinder tüm dünyada kullanılmasına rağmen biz sadece ABD vatandaşları ile araştırma yaptık. Gelecekte, diğer kültürlerde herhangi bir farklılık olup olmadığının da incelenmesi gerekir. İkinci olarak, elde ettiğimiz sonuçlar sadece korelasyona dayalı. Bu yüzden bir durumun diğerine yol açtığını söylemek mümkün değil. Tinder kullanımının altında yatan motivasyonun nedensellik ilişkilerini incelemek için deneysel çalışmalar yürütmemiz gerekiyor.”

‘Exploring the hook-up app’ (İlişki bulma uygulamasının incelemesi) adlı makalede Tuğçe Aral ve Terry Eskenazi de görev alan diğer araştırmacılardı.

Kaynak: PsyPost

Türk araştırmacıların gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre, iğrenme duygumuz, internet üzerinden partner bulma uygulaması Tinder'ı kullanma tarzımızı etkiliyor. Evrimsel gelişimin cinsel yaklaşımlara etkisini inceleyen araştırmacılar, Tinder'ı seks amaçlı ilişkiler için kullanan kişilerin, cinsel iğrenme hassasiyetinin daha düşük olduğunu (daha zor iğrendiğini) tespit etti. Araştırmacılar, milyarlarca yıl önce gelişen temel duygularımızın bugün bile bir akıllı telefon uygulamasını kullanma tarzımızı etkilemesinin önemli bir bulgu olduğunu belirtiyor.

3 Yorum

  • Doğru başlık: “Zor iğrenenler, Tinder’ı seks partneri bulmak için kullanıyor olabilir” şeklinde olmalıydı çünkü araştırmanın genellenebilir bir sonucu yok, yalnızca bir tahmin ortaya koymuş.

  • “Milyarlarca yıl önce geliştirdiğimiz altı temel duygumuzdan biri olan iğrenme” ifadesi sanırım aceleden atlanmış.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği