Zeki Müren olmasa da yapımcılar da bizi görecek

Post prodüksiyon şirketi Dolby, izleyicileri nelerin etkilediğini öğrenmek için film izleyen kişileri izliyor, vücuttaki değişiklikleri not alıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Post prodüksiyon şirketi Dolby Laboratories 1965’ten bu yana faaliyette. Pek çok insan için bu şirket, filmlerden önce çıkan iki adet D harfinin birleşiminden oluşan logosuyla biliniyor. Bu logo filmin ses ve görsellerinin bir şekilde Dolby tarafından düzenlendiğini gösteriyor. Şirketin San Francisco’da bulunan merkezinde Dolby’nin yüzün üzerinde teknik laboratuvarı bulunuyor. Son beş yıldır ise bu laboratuvarlardan bazıları, şirketin az bilinen bir projesine ayrılmış durumda: film izleyen insanları izlemek.

Nörofizyologlar ve Dolby Baş Bilimcisi Poppy Crum tarafından yürütülen çalışmalarda şirket katılımcılara vücut algılayıcıları (biyosensör) yerleştiriyor ve onlara bir eğlence seansı sunuyor. EEG başlıkları, kalp ritmi monitörleri, galvanik deri tepkisi algılayıcıları ve termal görüntüleme kameraları ile bilimciler insanların izledikleri görsele verdikleri biyofiziksel ve duygusal tepkileri ölçüyor. Bu yöntemle ne tür video ve seslerin insanların kalp atışını hızlandırdığı, yüzü nelerin kızarttığı ve izleyenlerin bilişsel olarak nasıl tamamen kendilerini filme kaptırıp heyecanlandığı hatta ne zaman sıkıldığı inceleniyor.

Yapımcıları etkilemek için kullanıyor

Peki Dolby neden tüm bunları öğrenmek istiyor? Sonuçta Dolby, sıfırdan görüntülü ya da sesli içerik üreten bir şirket değil. Çünkü Dolby bu verileri, kendi teknolojisini Hollywood’daki içerik ortaklarına daha iyi satmak için kullanıyor. Dolby’nin HDR, çevresel ses ya da belirli bir renk paleti ile bazı duygusal tepkileri tetikleyebildiğini bilmek, yaratıcı içerik üreticilerinin Dolby araçlarını kullanmasını sağlıyor. Bu tarz etkileyici bilişim onlarca yıldır kullanılıyor ancak endüstri uzmanları eğlence alanında bu yöntemlerin son dönemde çok daha fazla kullanıldığını söylüyor. Örneğin Netflix ve Hulu gibi içerik servisleri, göz takip teknolojisi ile kullanıcıların uygulama arayüzünde nerelere göz attığını incelemişti.

The Verge tarafından düzenlenen ve her bölümde yenilikçi teknolojileri inceleyen Next Level adlı video haber dizisi de Dolby Laboratuvarlarına giderek Poppy Crum ile bir röportaj gerçekleştirdi ve Dolby’nin yaptığı deneylerin bir parçası oldu. Videoyu(İngilizce içerik) aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak: The Verge

Dolby'nin yüzün üzerinde teknik laboratuvarı bulunuyor. Son beş yıldır ise bu laboratuvarlardan bazıları, şirketin az bilinen bir projesine ayrılmış durumda: film izleyen insanları izlemek. Nörofizyologlar ve Dolby Baş Bilimcisi Poppy Crum tarafından yürütülen çalışmalarda şirket katılımcılara vücut algılayıcıları (biyosensör) yerleştiriyor ve onlara bir eğlence seansı sunuyor. EEG başlıkları, kalp ritmi monitörleri, galvanik deri tepkisi algılayıcıları ve termal görüntüleme kameraları ile bilimciler insanların izledikleri görsele verdikleri biyofiziksel ve duygusal tepkileri ölçüyor. Bu yöntemle ne tür video ve seslerin insanların kalp atışını hızlandırdığı, yüzü nelerin kızarttığı, izleyenlerin bilişsel olarak nasıl tamamen kendilerini filme kaptırıp heyecanlandığı hatta ne zaman sıkıldığı inceleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği