Yürüyerek elektrik üretmek: PowerWalk

Bionic Power adlı bir şirket, ABD ordusunda askerler tarafından kullanılmak üzere, yürüdükçe elektrik üreten PowerWalk adlı bir cihaz geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren piezoelektrik ve triboelektrik jeneratörlerinin geliştirilmesi son dönemde büyük bir ivme kazandı. ABD kara ordusu ve deniz kuvvetleri, bu teknolojiyi sahaya taşımaya karar verdi. Vancouver merkezli Bionic Power şirketi yakında askerlere PowerWalk Kinetik Enerji Toplayıcı cihazlarını dağıtacak. Dizin etrafına geçirilen bu hafif cihazlar askerler yürüdükçe pilleri şarj edecek

PowerWalk dizin dönme hızını mekanik olarak daha yüksek bir hıza çıkaran bir dişli düzeneği barındırıyor. Böylece daha verimli bir şekilde elektrik üretilebiliyor. Neticede 10-12 wattlık bir elektrik ile lityum iyon (Li-ion) ya da nikel metal hidrit (NiMH) piller şarj ediliyor.

Her iki bacağa takılan birer PowerWalk ile kullanıcılar bir saatlik normal tempoda bir yürüyüşle dört adet akıllı telefonu şarj edecek kadar elektrik üretebiliyor. PowerWalk ayrıca kullanıcının yürüme şeklini analiz ederek elektrik üretimi için en uygun zamanı belirleyebiliyor. Bionic Power, ikincil bir fayda olarak, yokuş aşağı yürüyüşlerde PowerWalk’in dizlere destek olarak diz sakatlanmalarının önüne geçtiğini belirtiyor.

Daha uzun ve etkili görevler

Askeri alanda bu teknolojinin nasıl kullanılacağı açık. Saha çalışmalarında iletişim, navigasyon ve optik cihazları kullanmak için gereken güç normalde askerlerin sırtında taşıdığı ağır pil paketlerinden sağlanıyor.

ABD Ordu Sistemler Mühendisi Noel Soto “Bir asker genellikle 72 saatlik bir görev için 7-9 kg arası pil taşıyor. Eğer askerler kendi enerjilerini giyilebilir cihazlar ile üretebilirlerse hem sırtlarındaki ağırlık hafifler hem de askerlere takviye yapma ihtiyacı minimuma düşer. Böylece görevlerin süresini ve etkinliğini artırabiliriz” şeklinde konuştu.

Bionic Power ve ABD ordusu arasındaki anlaşmaya göre PowerWalk 2017’nin başı ile ortası arasında sahada test edilecek. Buna ek olarak Bionic Power cihazı diğer profesyonel kullanımlar ve tüketici pazarı için de uygun hale getirmeyi amaçlıyor.

 

Askerlerin görevlere çıkarken 7-9 kiloluk pil paketleri taşımasının önüne geçmek isteyen ABD ordusu, Bionic Power adlı şirketle anlaşarak PowerWalk adlı cihazları kullanmaya karar verdi. Dize takılan cihaz, askerler yürüdükçe elektrik üreterek pilleri şarj edecek. Cihazın bir saatlik yürüyüşle 4 adet akıllı telefonu şarj edebileceği belirtiliyor. ABD ordusu bu şekilde daha uzun ve etkili görevler yapabilmeyi amaçlıyor. 2017'de askerler tarafından kullanılacak olan cihazın gelecekte tüketici pazarına da sunulması planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği