Adımlardan enerji üreten döşeme

Pavegen adlı girişim her gün çok fazla insanın yürüdüğü zeminlere özel bir döşeme yerleştirerek yürürken ortaya çıkan kinetik enerjiyi depolamak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Britanyalı temiz enerji şirketi Pavegen, yürürken ortaya çıkardığımız kinetik enerjiyi depolamak için bir yöntem geliştirdi. Zemine yerleştirilen üçgen tabakalar, üzerine basıldıkça elektrik üretiyor. İnsanlar yürüdükçe yerdeki döşemeler dikey olarak hareket ediyor ve bu hareketten ortaya çıkan enerji depolanıyor.

Bu yöntemle yolların aydınlatılabileceğini söyleyen Pavegen CEO’su Laurence Kemball-Cook bir kişinin yürürken ortalama 5 watt enerji ürettiğini söylüyor. Böylece metro istasyonları, okullar, kalabalık caddeler ya da alışveriş merkezleri birer enerji santraline dönüştürülebilir.

Yeni tasarım çok daha etkili

Döşeme sisteminin üçgen şekilli tasarımı hem her türlü zemine kolayca yerleştirilmesini hem de maksimum enerji çıkışını sağlıyor. Daha önce 2009’da kare şeklinde bir tasarımla denenen sistem yeni tasarımı sayesinde daha etkili, daha dayanıklı ve 200 kat daha güçlü.

https://www.youtube.com/watch?v=ms4yUbX3I7g

Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyacın her geçen gün daha fazla arttığı göz önünde bulundurulduğunda bu yeni enerji kaynağı kolayca popüler hale gelebilir. Ayrıca insanları daha fazla yürümeye teşvik eden yöntem, günümüzün en büyük problemlerinden hareketsizlikle de başa çıkmaya yardımcı olabilir.

Asıl amaç toplumu bilinçlendirmek

Kemball-Cook sadece enerji üretimini değil ayrıca insanların yenilenebilirliğe karşı bakışını da değiştirmeyi amaçladıklarını söylüyor. “Önümüzdeki 20 yılda tamamen temiz enerji kaynakları kullanmaya başlasak da eğer insanlar bilinçli değilse yine içinde yaşadıkları çevreye zarar vermeye devam edecekler.” diyen CEO burada asıl hedefin toplumu bu konuda bilinçlendirmek olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz 70 yılda güneş enerjisinin yaptığını kinetik enerjiyle yapmak istediklerini söyleyen Pavegen, bu alanda öncü konumunda.

Şimdiden Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi Westfeld’e yerleştirilen sistem ABD’de San Francisco ve Washington DC’de de kullanılacak. Kemball-Cook “Hayatımın son 5-6 yılını bu projeye harcadım ve sonunda hepsi gerçek hale geliyor.” diyerek kaydettikleri gelişmelerden duydukları memnuniyeti belirtti.

Kaynak: Futurism

Pavegen'in yeni döşeme sistemi, yürürken harcadığımız enerjiyi kinetik enerjiye çevirip daha sonra aydınlatma gibi farklı amaçlarla kullanılmak üzere depolamak istiyor. Böylece okul, hastane, alışveriş merkezi gibi her gün bir çok insanın yürüdüğü noktalar birer enerji santraline dönüştürülebilir. Pavegen'in sistemi Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi Westfeld'e yerleştirildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği