Ofisteki kardeş kavgasına son

Mimarlık şirketi CRA, bir ofis binasında çalışan herkesin ihtiyaçlarını bilen ve ona göre ısıtma ve aydınlatma yapabilen bir sistem geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mimarlık stüdyosu Carlo Ratti Associati (CRA) bir ofisi sensörlerle donatarak ışık ve ısı değerlerinin ofistekilerin tercihlerine göre otomatik olarak ayarlanabilmesini sağlıyor. Office 3.0 adı verilen proje hem çalışanların rahat hissettikleri ortamda çalışmalarını hem de enerji kullanımının ciddi anlamda azaltılmasını sağlıyor.

“Günümüzde boş binaları ısıtmak ya da soğutmak için çok fazla enerji harcanıyor” diyen CRA’in kurucusu Carlo Ratti “Enerji kullanımını binadaki insan varlığı ile senkronize edersek daha sürdürülebilir ve duyarlı bir mimari oluşturabiliriz. Teorik olarak bu yöntem enerji tüketimini yüzde 40’a kadar azaltabilir.” şeklinde konuştu.

İtalya’nın Torino şehrinde bulunan Agnelli Derneği yönetim binasına kurulan sistem, insan varlığı seviyesini, sıcaklığı ve karbondioksit yoğunluğunu algılayan sensörlerden elde edilen veriler ile çalışacak. Bir bina yönetim sistemi daha sonra ışığı, ısıyı, klimaları ve oda ayırtma seçeneklerini taleplere göre düzenleyecek.

Herkes için termal baloncuk

Bir mobil uygulama kullanılarak bireyler tercih ettikleri sıcaklığı ayarlayabilecek. GPS gibi çalışan bir konumlandırma sistemi kullanıcıları bina içinde takip ederek bulundukları çevreyi kendi tercihlerine göre şekillendirecek. CRA bu etkiyi insanları takip eden bir termal baloncuğa benzetiyor.

Sistem bir odanın boşaltıldığını fark ettiğinde oda şartlarını bekleme moduna ayarlayarak enerji tasarrufu yapacak. Ayrıca sistem zaman içinde binada bulunanların ihtiyaçlarını ve belirli zamanlarda bulundukları yerleri öğrenerek şartları buna göre ayarlayacak.

Bina bölümlere ayrılabilecek

Bina içindeki şartları otomatik olarak ayarlamaya ek olarak sistem farklı odaların ne zaman ve ne kadar kullanıldığına dair zaman içinde raporlar hazırlayacak. Bu veriler ofisin gerektiğinde nasıl şekillendirilebileceğini belirlemek için kullanılacak. Hareket edebilen cam duvarlar, ses geçirmeyen perdeler ve katlanabilir bölmeler, geniş alanların daha küçük toplantı odalarına dönüştürülebilmesini sağlayacak. Her odanın sıcaklığı ayrı ayrı kontrol edilebilecek.

CRA sistemin açık kaynaklı olacağını ve dileyen herkesin sisteme yeni fonksiyonlar eklemek için uygulamalar ya da yazılımlar geliştirme fırsatı olacağını belirtiyor. Çalışmanın bu hafta başlaması ve önümüzdeki yıl tamamlanması bekleniyor.

thermal-bubble_biggalleryimage

İtalyan mimarlık firması Carlo Ratti Associati, sensörler aracılığıyla bir binada kimin bulunduğunu algılayabilen ve bu kişinin daha önce belirtilmiş tercihlerine göre otomatik sıcaklık ve ışık ayarı yapabilen bir sistem geliştirdi. Office 3.0 adı verilen sistem bir ofiste bulunan herkesin kendi sıcaklık baloncuğu içinde çalışmasını ve herkesin rahat hissettiği şartlar içerisinde bulunmasını sağlıyor. Sistemin potansiyel olarak yüzde 40'a kadar enerji tasarrufu sağlayabileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği