Tesla bataryalarıyla yılda 1 milyon Dolar tasarruf

Tesla’nın enerji kolu, ABD’nin Colorado eyaletinde bir şehre yerleştireceği 80 adet Powerpack’le yılda 1 milyon Dolar tasarruf sağlayacak.

Yayın tarihi:

Kategori:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla’nın enerji kolu, ABD’nin Colorado eyaletinde bir şehre yerleştireceği 80 adet Powerpack’le yılda 1 milyon Dolar tasarruf sağlayacak. Elektrik tedarikçisi United Power ile iş birliği yapan Tesla, şehre 16 MWh elektrik depolama kapasitesi sunacak. Böylece en yoğun saatlerde şehrin tüm ihtiyacını karşılamak için ekstra masraf yapılması gerekmeyecek. Bunun sonucunda elektrik şirketinin yılda 1 milyon Dolar kar edeceği, bu durumun da vergilere yansıyacağı belirtiliyor.

Geniş ölçekte enerji depolama sistemlerinin değerini yeni yeni anlamaya başlıyoruz. Bunun en iyi örneği Avustralya’da Tesla’nın kurduğu devasa Powerpack sistemi. Toplamda 66 milyon Dolar’a mal olan yatırımın şimdiden 17 milyon Dolar civarında tasarruf sağladığı belirtiliyor.

Tesla Colorado’nun Weld County bölgesinde kuracağı yeni sistemle sadece büyük enerji sistemlerinde değil, daha küçük topluluklarda da işlevsel depolama hizmetleri sunabildiğini göstermek istiyor.

Yeni projelere ilham verebilir

United Power Yöneticisi Jerry Marizza “Bu hem abonelerimize hem de United Power’a yılda bir milyon Dolar kazandıracak. Tesla’nın yeterince deneyimli olduğunu düşünüyorum. Batarya ile otomobil çalıştırma ve diğer batarya gerektiren işler konusunda uzun zamandır çalışıyorlar. Bu alanda bilindik bir şirket. Herkesin gözü üzerimizde. Projemiz sürekli inceleme altında olacak ve ne kadar başarılı olduğumuz takip edilecek. Neticede eyalette başla projelerin de başlayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

United Power, Powerpack sisteminin önümüzdeki haftalarda devreye girmesini bekliyor. Tesla’nın bataryaları enerji tüketiminin en yavaş olduğu saatlerde şarj edilecek ve talebin en yüksek olduğu saatlerde kullanılacak. Böylece enerji dağıtımında aksaklık yaşanmayacak ve maliyet azaltılacak.

Tesla’nın başka enerji depolama projeleri de bulunuyor. En etkileyici proje, PG&E ile birlikte kurulan 1.1 GWh kapasiteli Powerpack batarya sistemi. Yakın zamanda Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla Energy’nin büyüme beklentilerinin ‘çok çılgın’ olduğunu söylemişti. Yıl sonuna kadar Tesla’nın enerji ürünleri üretiminde ciddi bir artış yaşanması bekleniyor. Böylece Colorado’dakine benzer projeleri çok daha sık görmeye başlayabiliriz.

Kaynak: Electrek

Tesla’nın enerji kolu, ABD’nin Colorado eyaletinde bir şehre yerleştireceği 80 adet Powerpack’le yılda 1 milyon Dolar tasarruf sağlayacak. Elektrik tedarikçisi United Power ile iş birliği yapan Tesla, şehre 16 MWh elektrik depolama kapasitesi sunacak. Böylece en yoğun saatlerde şehrin tüm ihtiyacını karşılamak için ekstra masraf yapılması gerekmeyecek. Bunun sonucunda elektrik şirketinin yılda 1 milyon Dolar kar edeceği, bu durumun da vergilere yansıyacağı belirtiliyor.Yorumunuz: